Ünlü Televizyon Markası Kullanıcı Bilgilerini İzinsiz Depolamış !

Ünlü Televizyon Markası Kullanıcı Bilgilerini İzinsiz Depolamış !

Önemli televizyon üreticilerinin arasında yer almakta bulunan Vizio, yüksek bir cezayla karşı karşıya kaldı. Nedeniyse akıllı televizyonları izlemekte olan kullanıcıların izleme alışkınlıklarını gizlice takip ediyor ve kayıt altına alması gösterilmekte.

Özelikle geçtiğimiz dönemlerde ortaya çıkarılan yeni bir durum, kısa süre içinde Vizio’nun hedef haline gelmesine neden oldu. Federal Ticaret Komisyonu tarafından açılan davanın geçtiğimiz günlerde son duruşması yapılırken, duruşmada firmanın haksız uygulamaları sebebiyle ceza almasına karar verildi. Ceza tutarıysa 2.2 milyon dolar olarak belirlendi.

Ceza verilmesinin sebebi ise akıllı televizyonlardaki bilgilerin gizlice toplanması ve satılması. Bu konuda kullanıcılardan herhangi bir izin almayan ve gizli bir şekilde bu işlemleri yapan Vizio, bu nedenle ceza ödemek zorunda kaldı. Üstelik mahkeme tarafından verilen kararlarda bundan sonraki süreç içinde de hiç bir şekilde bilgi toplanması ve satılması bahis konusu olmayacak.  

Tam Tamına 11 Milyon Kişinin Bilgilerini Almışlar

TechInside’ın haberine göre akıllı televizyonlarıyla yüksek satış sayılarına ulaşmayı başaran Vizio, senelerden beri sürdürdüğü bu çalışmalar ile beraber önemli bir bilgi havuzu oluşturmuş. Televizyon kullanıcılarının cinsiyetinden medeni haline kadar her türlü ayrıntısı toplayarak geniş bir rapor hazırlayan Vizio’nun bu verileri ne için kullandığı ve kime sattığı tam bilinmiyor. Mahkemede yapılan çalışmalar ile alakalı bazı ayrıntılar dile getirilirken, bilgi toplandığı belirtilen cihaz sayısının 11 milyon olduğu ifade edildi.

 

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.