Türkiye’de Kullanıcılar Webte Çevrimiçi Tehditlere Maruz Kalmakta !

Türkiye'de Kullanıcılar Webte Çevrimiçi Tehditlere Maruz Kalmakta !

Microsoft şirketinin aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 14 ülkede yaptırmış bulunduğu bir araştırmaya göre Türk web kullanıcılarının % 71’lik kısmı çevrim içi tehditlere maruz kalmakta.

Microsoft, bireyleri ve kurumları siber güvenlik alanında bilgilendirmek ve siber güvenlik alanında sunduğu küresel çözümleri aktarmak üzere geri bildirimlere dayanan yeni klavuzlar ve ipuçları sunmaya devam ediyor. Her yıl 7 Şubat’ta Uluslararası Güvenli İnternet Günü’nü kutlayan Microsoft bu yıl de “Değişimin parçası olun: Daha iyi bir web için hep birlikte” sloganıyla global bir anket düzenledi. Özellikle çocuklar ve gençler arasında teknolojinin daha güvenli ve daha sorumlu bir şekilde kullanılmasını teşvik etmek maksadıyla gerçekleşen ankete Türkiye de katıldı.

Aralarında Türkiye’nin de olduğu 14 ülkede yapılan Dijital Nezaket Endeksi küresel ankette çevrim içi davranışlar dikkate alınarak, kullanıcıların tutum ve algıları mercek altına alındı. Araştırma kapsamında yetişkin ve gençlerin farklı çevrim içi etkileşimler üstünden incelik seviyeleri incelendi.Avustralya, Belçika, Brezilya, Şili, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Meksika, Rusya, Güney Afrika, Türkiye, İngiltere ve ABD’de yapılan anket,gençlere (13-17 yaş arası) ve yetişkinlere (18-74 yaş arası) sorularak gerçekleştirildi. Araştırma kapsamında katılımcılara “hangi çevrim içi tehditler yaşandınız?”, “tehditler ne zaman, ne sıklıkta oluştu?”, “nasıl aksiyonlar aldınız?” gibi sorular soruldu ve dört başlık altında 17 çevrim içi tehdit ölçüldü. Bu kategoriler davranışsal tehlikeler, itibar zedeleyici tehlikeler, şahsi hakların ihlali ve gizlilik içerikli tehditler olarak belirlendi.

Türkiye’de çevrim içi tehdit oranı yüzde 71

Anket sonuçlarına göre Türkiye’deki web kullanıcılarının yüzde 71’i, en az bir kere çevrimiçi tehdide maruz kaldıklarını belirtiyor. Türkiye, davranışsal tehditler kategorisinde uluslar arası ortalamanın üzerinde bir sonuç sergilerken, itibar zedeleyici tehlikeler, gizlilik içerikli tehditler ve şahsi hakların ihlallerinde uluslar arası ortalamalarda bir seyir gösterdi. 

Ankette, davranışsal risk en yaygın kategoriolarak öne çıkarken, Türkiye, uluslar arası ortalamadan 16 puan daha yüksek çıktı (yüzde 54’e karşın yüzde 38). Trolleme, (yüzde 44) davranışsal tehlikeler arasında en yüksek ve en yaygın belirtilen vaka olarak öne çıktı. 

Bu kategoride istek dışı iletişim (yüzde 37), tüm tehditler arasında ikinci sırada yer alırken, nefret söylemlerinde Türkiye, uluslar arası orandan (yüzde 24’e karşın yüzde 15) daha yüksek bir seviyeyle dikkat çekti

Türkiye’deki kullanıcılar, uluslar arası ortalama (yüzde 30) ile karşılaştırıldığında çevrim içi ortamda mahremiyet  içerikli tehditlere maruz kalma konusunda eşit bir oran gösterdi. İstek dışı cinsel içerikli mesajlaşma (alınan ya da gönderilenler, yüzde 29) ve cinsel taciz (yüzde 18) en yaygın cinsel tehditler olarak öne çıktı.

İtibar zedeleyici tehlikeler Türkiye’de web kullanıcıları tarafından en çok dile getirilen kaygı olarak öne çıktı. Türkiye dışındaki araştırma sonuçlarında itibar zedeleyici tehlikeler yüzde 47 olarak gösterilirken, Türkiye’de bu oran yüzde 56 olarak gerçekleşti. Bu kategoride, siber zorbalık ve sanal taciz en önemli kaygı nedenleri olarak belirtilirken ankete katılan kullanıcıların yüzde 46’sı siber zorbalığı en rahatsız edici tehdit olarak değerlendirdi.

 

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.