Tesla Elektrikli Otomobilde Durdurulamıyor !

Tesla Elektrikli Otomobilde Durdurulamıyor !

Elektrikli otomobillerin en büyük sorunu menzildir. Üretilen çoğu elektrikli otomobiller ortalama 200 kilometre menzile sahip. Hatta Türkiyede satılan Renault Zoe’nin tam dolu pil ile ortalama 120 kilometre yol yapabildiği biliniyor.

İşte bu nedenle üreticiler pil teknolojisi üstüne ağırlık verdi.

Tesla Nevada eyaletinde Gigafactory adını verdiği pil fabrikasını inşa ediyor. Diğer firmalar da sahip olduğu menzili arttırmayı hedefliyor. Geçtiğimiz aylarda Renault, Zoe’de kullandığı yeni pil sistemi ile menzilin 400 kilometreye çıktığını duyurmuştu.

Yine de bu alanda en iyi performansın Tesla Model S’e ait olduğunu biliyoruz. Tesla Model S 90D’de kullanılan 90 kWh batarya, yaklaşık 470 kilometre menzil sunuyor. İşte Tesla şimdi yeni nesil 100 kWh’lık pil ile bu performansını geliştirdi. Model S 100D’nin tam dolu pil ile yol alabildiği mesafe tam 540 kilometre. Bu performans günümüz şartlarında elektrikli otomobiller için epey yüksek. Ancak elektrikli otomotiv sektörü geliştirilmeye açık ve yeni bir sektör olduğundan bu rekor kısa vakitde yeni bir modele geçebilecek düzeyde.

Diğer taraftan bildiğimiz üzere Tesla geçtiğimiz aylarda Model S P100D modelini piyasaya sürmüştü. Fakat bu model performans odaklı olduğundan sunduğu 500 kilometreydi. Model S 100D’deyse performanstan ziyade ekonomi göz önünde tutulduğu için Tesla, en uzun menzile sahip otomobili piyasaya sürmüş oldu. 

Tesla Model S 100D’nin Teknik Özellikleri

  •  100 kWh batarya
  • 250 km azami hız
  •  540 km azami menzil
  • 0-100 km/s performansı 4.2 saniye

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte Tesla elektrikli otomobil üretimine ağırlık vermeye başladı. Ayrıca günümüzde petrole olan bağlılı azaltmak içinde elektriklik otomobillere yönelmek bunun en büyük nedenleri arasında. Bilindiği üzere petrol fiyatları çok yüksek olmakla birlikte araç sahiplerini maddi olarak zor durumlara sokmaktadır. Bundan yıllar sonra elektrikli otomobiller dahada yaygınlaşacaktır. Böylece petrole olan bağlılık azalacaktır. 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.