Şöförsüz Otobüs Dönemi Paris’te Başladı

Şöförsüz Otobüs Dönemi Paris'te Başladı

Fransa’nın baş kenti olan Paris’te, toplu taşıma içinde ”şoförsüz  otobüs’‘ seferlerinin kapsamında kısa mesafede deneme maksadıyla yolcu nakliyatçılığı işlemlerine  başlandı.

Elektrikle çalışan 10 yolcu kapasiteli otobüslerle ilk deneme  seferleri Charles de Gaulle Köprüsü’nden Lyon  Garıyla Austerlitz Garı  arasındaki mesafede gerçekleştirildi.

Saatte 7 kilometre hızla yaklaşık 200 metrelik mesafede yapılan deneme seferleri üç ay sürecek.

Özel kamera ve sensörlerle donatılan elektrikli otobüsler, kendileri  için ayrılan tercihli yolda ilerlerken bu donanımları ile çevresindeki insan, araç  ve diğer objeleri algılayabiliyor.

Paris Belediye Başkan Yardımcısı Jean-Louis Missika, deneme seferlerinin başlaması dolayısı ile basın mensuplarına yaptığı açıklamada,  şoförsüz toplu taşıma araçlarının kent yaşantısı için bir devrim özelliğinde  olduğunu ifade etti.

Paris Belediyesi Toplu Taşıma Müdürü Elisabeth Borneyse sonraki  süreçte şoförsüz otobüs ağını geliştirmeyi hedefledikleri bildirdi.

Başkentte, kış aylarında hava kirliliğinin ciddi ebatlara ulaşması  üzerine belediye son aylarda tek-çift plaka uygulamasına gidiyor. Hava kirliliğinin arttığı dönemlerde, baş kentlilerin araçlarıyla trafiğe çıkmaması  için toplu taşıma araçlarından ücret alınmazken, belediyenin otoparkları ücretsiz hizmet veriyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.