Marsta Çalışacak İnsan Arıyorlar !

EMEA Uydu Operatörleri Birliği tarafından İstanbul’da düzenlenen 2. Global Satshow’da konuşan Mars One Projesi Üst Yöneticisi (CEO) Bas Lansdorp, birkaç sene önce ilk iş başvurularını alırken 200 bin insanın internet siteleri üstünden Mars One Projesi’nde çalışmak için başvurduğunu belirterek, “Bu galiba uzun senelerdir bir iş için yapılan en yüksek başvuru düzeyi ve tüm zamanların en popüler işi olabilir” dedi.

Mars projesinin ilkinin 2020’de yaşama geçirileceğini ifade eden Lansdorp “Bu bir demo proje olacak. Güneş panelleri kurulacak, ordaki suyun içilecek hale getirilmesi sağlanmaya çalışılacak. 2022’de yüzeye yerleşeceğiz. Yeterince su elde edilecek ve inşaat fazına geçeceğiz. 2024’te hayat destek üniteleri gidecek” diye konşutu.

Maliyetli Bir Yatırım 

Çıktıkları bu yoldan dönme şansının olmadığını söyleyen Lansdrop “Bu yüzden bir kez daha dünyayı göremeyeceklerini bilmeleri gerekiyor. Nihayetinde 2027’de ilk ekip dönmemek üzere Mars’a gidecek. Mars’a ilettiğiniz her 1 kilogram 100 bin Euro. İlk koloniyi kurmanın maliyeti 6 milyar dolar olacak. Biz şu aşamada sponsorluk ve yayıncılık hakkı için 4.5 milyar dolara bir partner bulduk” dedi.

ABS Uydu Üst Operasyon Yöneticisi (COO) Muhammed Youssif ise uydu fırlatmanın, yörüngede bir lokasyon bulabilmenin Manhattan’da birşey inşa etmeye çalışmak gibi olduğunu belirterek “Çünkü arazi yok” şeklinde konuştu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.