İstanbul’da drone ile trafik kontrollerine başlandı.

İstanbul'da drone ile trafik kontrollerine başlandı.

Trafiğin en yoğun olduğu ilimiz İstanbul’da drone ile trafik kontrolüne başlandı.

Termal özelliği de bulunan kameralarla alınan görüntülerle emniyet şeridi ve hız ihlali yapan ile cep telefonu ile konuşan sürücüler belirlenerek cezai işlem uygulandı.

Bazı sürücüler, trafik kurallarını ihlal etmediği yönünde itirazda bulunurken, ekipler tarafından havadan çekilen görüntüleri sürücülere izlettirdi.

İstanbul Bölge Trafik Şube Müdür Yardımcısı Müslüm Apaydın, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, drone ve helikopterle yapılan uygulamalarda olumlu sonuçlar aldıklarını belirterek, maksatlarının kazaların yoğun olduğu bölgeler ile kazalara etkileyen trafik kuralları üstünde yoğunlaşmak olduğunu ifade etti.

Apaydın, “Havadan ve karadan denetimlerin sürekliliği sürücüler üstünde yakalanma riski duygusunu arttırmak. Bu duyguyu arttırdığınız vakit gözlemliyorsunuz, kazalarda ciddi bir azalma meydana geliyor. Daha çok droneyle yaptığımız uygulamalarda telefonla görüşme ihlalleri belirleniyor. Yaklaşık bir hafta önce 10 sürücüden 8’i telefonla görüşürken, şimdi 1-2 tanesi görüşüyor. Denetimler sonucu emniyet kemeri takmada ciddi bir artış oldu.” şeklinde konuştu.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.