İnsansız Hava Araçlarıyla İnternet Sağlanacak !

İnsansız Hava Araçlarıyla İnternet Sağlanacak !

Hindistan ve doğu ülkelerinde web bağlantısını havadan yayarak geniş kitlelere web servisi hizmeti sunacağı belirtilen Aquila Drone için spekülasyonlar başladı.

Hindistan için alındığı belirtilen kararda Hindistan semalarında süzüleceği iddia edilen drone için Hindistan yetkililerinden aksi yönde açıklamalar yapıldı.

Hindistan genel müdürü Umang Bedi, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında “”Aquila, web bağlantı çalışmalarımızdan biridir, lakin yalnızca ABD için yapılan bir deneydir, Hindistan ile bir alâkası yoktur; bazı spekülasyonlar yapılmaktadır, lakin bu yalnızca spekülasyon olmuştur” ifadelerini kullandı. 

Başka bir Facebook yetkilisinden aktarılan bilgiye göre, Aralık ayının başlarında web paylaşımı maksatlı tasarlanan drone projesinin Hindistan semalarında boy göstermesi için Hindistan Hükümeti ve bazı telekominikasyon şirketleriyle görüşmeler yapıldığını ifade etmişti. Ancak bu bilginin daha sonra spekülasyon olduğu ifade edildi.

Facebook Aquila Ne İşe Yarar ?
Facebook Aquila projesinde kullanılan drona, ağırlık olarak bir arabadan hafif olmasının yanında 5,000 Watt enerji tüketimine sahip ve web yayını yeteneğine sahip insansız bir hava aracıdır. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg tarafından aktarılan bilgiye göre projenin maksadı, 60 bin feet yükseklikle uçurulacak olan droneların lazer teknolojisiyle birbirleriyle iletişim durumunda olması ve bu hali ile gökyüzünde aylarca kalmasının hedeflendiği ifade edilmişti. Ayrıca projenin Yuma ve Arizona üstünde yaptığı uçuşların başarılı sonuçlar verdiği belirtilmişti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.