İnsansız Hava Aracı Olan Anka’da İşlem Tamamdır !

İnsansız Hava Aracı Olan Anka'da İşlem Tamamdır !

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) havadan keşif, gözetleme, hedef teşhis ve tesbit ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla geliştirilmekte olan ANKA İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemine yönelik anlaşma kapsamında 10 adet İHA ile alakalı yer sistemlerinin gelecek sene başlayacak teslimatlarının 2018’de tamamlanmasının planlandığı, kalifikasyon sürecinin devam ettiği bildirildi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığının (SSM) konuya ilişkin yazılı açıklamasında, TSK’nın havadan keşif, gözetleme, hedef teşhis ve tesbit ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla üretilmekte olan ANKA İHA sisteminin seri üretimine yönelik sözleşmenin, Müsteşarlık ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) arasında 25 Ekim 2013 tarihinde imzalandığı anımsatıldı.

Sistemin 23 bin fit irtifada 18 saat vazife yapabilme özelliğine sahip olduğu aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“ANKA-S İHA sistemi halihazırda sahip olduğu yeteneklere ilave olarak uydu üstünden kontrol (SATCOM TÜRKSAT 4B), telsiz rölesi, kriptolu veri linki, milli uçuş kontrol bilgisayarı ve yüksek çözünürlüklü milli dizayn EO/IR kamera özelliklerini içerecektir. Operasyon, Simülatör ve Eğitim Merkezi (OSEM) vasıtası ile görüş hattı ötesinde uydu üstünden aynı anda birden fazla ANKA-S İHA sistemi kontrol edilebilecektir.

Sözleşme kapsamında, 10 adet İHA ve alakalı yer sistemlerinin 2017 senesinde başlayacak teslimatlarının 2018 senesinde tamamlanması planlanmakta olup halihazırda kalifikasyon süreci devam etmektedir.”

Türk Silahlı Kuvvetleri bu çalışma ile gücüne güç katacaktır. Günümüzde insansız hava araçları yaygın biçimde kullanılırken TSK’nın bu teknolojiden geri kalması tabiki düşünülemez. 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.