Bu Teknolojik Gelişmelere Bakmadan Geçmeyin !

Bu Teknolojik Gelişmelere Bakmadan Geçmeyin !

Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik, web hızının artması, mobil cihazların 360 derece videoları desteklemeleri, grafik kartlarının gelişmesi gibi teknolojik gelişmeler sonucunda son birkaç senedir çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Eğlence, oyun, sinema, dizayn, mobil uygulama, sosyal medya, simülasyon, alış veriş, sanayi ve sanat gibi bir çok alanda Sanal Gerçeklik (VR) yaşamımızda daha çok yer alacak.

Yapay Zeka
Yakın vakitde basit rutin işlemleri suni zekâya yaptırmanın bir çok işletme için mümkün hale gelmesi bekleniyor. Böylece bu rutin işleri yapan insanoğlu daha katma kıymetli işlere yoğunlaşabilecek, suni zekâ ile insan arasında değerli bir iş paylaşımı olacak.

Beyin Dalgaları
Beyin hastalıklarının önceden tesbiti, hastalıklara müdahele, beyin okuma-yazma cihazları başta DARPA olmak üzere çeşitli araştırma enstitüleri ve Human Brain Project gibi ülkeler arası araştırma projeleri tarafından büyük bütçeler ayrılarak geliştirilmeye çalışılıyor. Beyin tarafından yayılan ışınımların tesbiti ve kullanımı sayesinde bireylerin günlük yaşantılarında yaşam veriminin arttırılması hedefleniyor.

Kişisel Tıp
Günümüzde, bir çok tıbbi uygulama büyük toplulukların ortalaması alınarak belirlenen tedavi standartlarına dayanıyor. Kişisel tıp spesifik özellikler, yaş, cinsiyet, boy/kilo, diyet ve çevre koşullarına dayanarak hastanın sağlığını yönetmektir. Kişisel tıp uygulamalarıyla kanser, kalp hastalığı ve diabet gibi yaygın hastalıklar kapsamında risk altındaki bireylerin belirlenmesi maksatlanmaktadır. Geleneksel tıbbın tamamiyle göz ardı edilememesine rağmen, şahsi tıbbın ehemmiyetinin gün geçtikçe daha da artması ve geleceği şekillendirmesi bekleniyor.

Sosyal Robotlar
Sosyal robotlar kendi kendilerini yönetebilen, kendi içinde tanımlanan sosyal kurallara ve kendisine atanan görevler dahilinde insan ve diğer otonom sistemlerle iletişim kurabilen, etkileşebilen sistemlerdir. Bu robotlar dışarıdan gelen ses, görüntü gibi verileri algılayıp, analiz edecek donanım ve yazılımlarla döşenmiştir. Sosyal robotlar gelecekte daha da insansılaşacaktır.

Giyilebilir Teknoloji
Günümüzde teknoloji yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Öyle ki artık akıllı cihazlarımız olmadan evden çıkamıyoruz. Durum bu şekilde olunca da bu cihazlar giderek küçüldü ve birer aksesuara dönüştü. Bileklere, kola ayrıca yüze bile uygulanabilen bu buluşla bir çok cihaz giyilebilir hale geldi.

 

Bu yaşanan gelişmeler hayatımızda büyük oranda kolaylaştıracak ve bize zamandan kazanma fırsatı verecektir. Gün geçtikçe teknoloji üstüne koyarak ilerlemektedir. Buda bize sunulan imkanların artması anlamına gelir. 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.