Apple’ın Başı Davadan Kurtulmuyor !

Apple'ın Başı Davadan Kurtulmuyor !

Apple’ın kamera ile iletişim uygulaması “FaceTime” kullanan bir sürücünün neden olduğu kazada yaşamını kaybeden 5 yaşındaki Moriah Modisette’nin ailesi, Apple’a dava açtı.

Aile, Apple’ı, “FaceTime” uygulamasının sürüş esnasında kullanımını engelleyecek sistemi uygulamaya koymamakla suçluyor.

Sanık Garrett Wilhelm’in ölüme nedeniyle yargılanmasının sürdüğü davada, Apple’ın ciddi oranda suçlu olduğu ve Wilhelm’in uygulamayı kullanmasını engelleyebilecekken sorumsuz davranarak gerekli sistemi telefona yüklemediği iddia ediliyor.

Davada, özensiz sürücüleri engelleyen bir sistem için halihazırda patenti olduğu halde Apple’ın bu sistemi iPhone’a yüklemediği belirtiliyor.

Teknoloji devinin patent sahibi olmasına karşın kullanıma sunmadığı iddia edilen teknolojinin GPS izleme sistemi üstünden sürücülerin hızına bakarak, yüksek hızla seyreden araçlarda sürücünün mesaj gönderme veya akıllı telefonun diğer özelliklerini kullanmasını otomatik olarak engellediği belirtiliyor.

Texas eyaletinde 2014’de meydana gelen kazada, telefonunda “FaceTime” uygulaması açıkken yola devam eden sürücü Garrett Wilhelm, Modisette ailesinin bulunduğu arabaya arkadan cipi ile çarpmış ve James ile Bethany çiftinin kızı Moriah yaşamını yitirmişti. Wilhelm, polise verdiği ifadede “FaceTime” kullanırken kaza yaptığını itiraf ederken, kaza alanında yapılan ilk incelemede bu uygulamanın Wilhelm’in iPhone marka telefonunda hala aktif ve açık olduğu görülmüştü.

Apple davaya ilişkin bir açıklama yapmazken, şirketin davaya konu olan “sürücü kilit sistemi” için 2008’de patent başvurusu yaptığı ve 2014’de de patent aldığı öğrenildi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.