Android Kullanıcılarının Kişisel Bilgileri Tehlikede !

Android Kullanıcılarının Kişisel Bilgileri Tehlikede !

Google Play Store üstünden yayılan ve kullanıcıların gizli kalması gereken bilgilerini belirli periyotlarla çalan, raporlayan çeşitli yazılımlarla vakit zaman karşılaşıyoruz lakin bu kere işin rengi biraz daha değişik. Ortaya atılan bir iddiaya göre yüklenen bir uygulamadan kaynaklı tehditlerden ziyade Android’in kendisinde büyük bir açık bahis konusu ve yaklaşık 700 milyon kullanıcıyı tehdit ediyor. 

Yapılan çeşitli araştırmalara göre ortaya çıkan bu açık, kullanıcya ait şahsi verileri her 72 saatte bir belirlenen merkeze gönderiyor ve derleyerek belli periyorlarda her şeyi kullanıcıdan habersiz hallediyor. Açığın raporladığı bilgilere göre, kullanıcıya ait özel bilgiler, arama bilgileri, rehber, konum geçmişi ve kısa mesaj gibi bilgileri gibi bir çok gizli kalması gereken herşeyi Çin’de bulunan bir merkeze gönderiyor ve bu işlemi kullanıcıların hiç bir şekilde haberi olmadan gerçekleşiyor.

Bu açık ile yapılan işlemler;

 – Kısa mesajlar 
 – Arama kayıtları
 – Kullanıcıya ait özel bilgileri
 – Telefonun IMEI ve IMSI numaraları,
 – Konum bilgileri
 – Telefonda kurulu olan uygulamalar

Kullanıcıya ait bu bilgilerin her 72 saatte bir Çin’e gönderilmesinin yanında, istenildiği takdirde telefona istediği gibi çeşitli uygulamalar kurabiliyor ve kaldırabiliyor, alakalı programın Firmware’sini güncelleyebiliyor ve uzaktan telefonu yönlendirebilecek komutlar çalıştırabiliyor.

Konuyla alakalı olarak bu açığın ilk bulunduğu cihazlardan birinin Çinli üreticisi bir güncelleme yayınlayarak kullanıcıya ait özel bilgileri kaldırdıklarını belirtildi.

Google da konuyla ilgili bir açıklama yaparak bu açık ile alâkalı alakalı firmaların çalıştığını ve güncelleme çıkacağını ifade etti.

Firma ise, bu işlemin Çindeki üreticilere kullanıcı davranışlarını monitörlermesi için yapıldığını lakin ilgili sistemde bir bug (hata) sayesinde sistem yetkisini devraldığını ve bu şekilde bir işlem gerçekleştirdiğini fakat alakalı uygulamanın güncellendiğini ifade etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.