Amerikan Ordusuna Robot Askerler Geliyor !

Amerikan Ordusuna Robot Askerler Geliyor !

Amerikan ordusu insanların zihni ve de bilgisayarlar arasında köprü vazifesi görebilecek bir beyin protezi geliştirmeye başladı. Bu protezle alâkalı akla ilk gelmiş olan şey ise cyborg askerler oldu: Bilgisayarların ağlarına çip ile bağlı, komutları buradan almaktadılar.

Hayatını işe adayan, üretim ve vazife bilinci dışında meşgaleleri yok sayan insanın “makineleşmesi”, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana geçen her 10 yılda daha fazla sorgulanan, karanlık bir olgu. Huxley’in “Yeni Bir Dünya” ve Orwell’in “1984” romanlarında işlediği bu mesele, insanların ruhsuzlaştığı, sistemin tüm insani kavramları değersiz kıldığı gelecek senaryolarının temelini oluşturuyordu.

Yaşadığımız çağ halen bu distopyalar kadar kötümser olmasa da çoğumuzun çalışmaktan başka bir şeye zaman bulamadığı bilindik bir gerçek. Kendimizi makinelere benzetmekten kaçınsak da gece yarısı bile iş yazışmalarımızı kontrol ediyorsak, maaşa bağlı sorumluluklarımızı sevdiklerimizden, hepsinden önemlisi kendimizden önde tutuyorsak, ister istemez gayretli makinelere dönüşüyoruz demektir.

Teknolojinin Gelişmesi Askeri Açıdan Çok Önemli

Başka bir tür makineleşme halinin, adanmışlık gerektiren mesleklerin doğasında var olduğunu kabul etmekse daha kolay. askerlik, bu fıtrata sahip esas meslekler arasında yer alıyor. Orduda emir-komuta zincirinin katiyen aksamaması gerekir ve emri alan kişi onu bir makine kusursuzluğunda yerine getirmekle mükelleftir… Ve şimdi, bugüne dek yalnızca bir metafor olan “makineleşme”, teknoloji hüneri ile gerçeğe dönüşüyor.

Amerikan ordusu, geçtiğimiz hafta insan zihni ve bilgisayarlar arasında köprü vazifesi görecek bir beyin protezi geliştirmeye başladığını duyurdu. İleri Savunma Araştırma Projeleri Kurumu DARPA’nın yayınladığı bildiriye göre bu yeni nöron arayüzü, beyin ve bilgisayarlar arasındaki mevcut sinyal aktarım teknolojisini oldukça yüksek çözünürlüğe ulaştırmayı maksatlayacak.

1 cm küp boyutundaki (birbirine yapışık iki 25 kuruş kadar) dijital protez, nöronların kullandığı kimyevi dili, bilgisayarların diline çevirecek. Beyin ve bilgisayarları birbirine bağlayan mevcut sistemler, ortalama 100 kanal üstünden çalışıyor. Nöral Mühendislik Sistem Tasarımı (NESD) isimli program ise 1 milyon nöronla iletişim kurabilecek. Proje yöneticisi Philip Alvelda, bugünkü teknolojiyi “iki süper bilgisayarın 56K modemle konuşmaya çalışması” şeklinde yorumluyor ve ekliyor: “Elimizdeki araçları insan beyni ile modern cihazlar arasında bir kanal açacak kadar geliştirdiğimizde yapabileceğimizi düşünün.”

Projeyi başlatan kurum Amerikan ordusu olunca, neler yapılabileceği konusunda ilk akla gelen tabii ki cyborg askerler… Bilgisayar ağlarına beynindeki çiple bağlı, komutları buradan alan yarı robotik savaşçılar. İleri aşamalarda bu askerlerin topladığı bilgiler, ağ üstünden hemen diğer askerlerin zihnine ve komuta merkezlerine aktarılabilecek. Böylece çok daha derinlikli operasyonlar gerçekleştirilebilecek. Teknoloji aynı vakitde askerlerin duyularını da geliştirecek. Askerin gördüğü birşey, süper bilgisayar tarafından işlenerek detaylandırılacak, bununla alakalı veriler doğrudan askerin beynine iletilecek.

Korkutucu bir gelişme

Bugün temelleri atılan, savaşçıları üstün kabiliyetlere kavuşturmayı hedefleyen teknolojinin 100 sene sonra nelere kadir olabileceğini düşünmek biraz korkutucu. Neyseki teknolojinin tek geliştirilme nedeni süper ölüm makineleri yaratmak değil. Beyin hastalıkları, görme ve duyma bozuklukları, nörolojik rahatsızlıklar ve doğuştan engeller gibi sorunlara da deva olması maksatlanıyor.

Başkan Obama’nın BRAIN İnisiyatifi’nden de kaynak alan projenin ilerleyebilmesi için DARPA tüm dünyadan nöro bilim, sentetik biyoloji, düşük enerjili elektronikler gibi çeşitli alanlarda destek alacak. DARPA işbirliği içine gireceği araştırmacı ve şirketlere, projenin ileri aşamalarında ticari olanaklar da vaat ediyor. Şirketler bulgularını ürüne dönüştürüp piyasaya sunabilecek. İşin bu tarafı ise yalnızca askerlerin değil, isteyen herkesin bir gün cyborg olabileceğinin sinyalini veriyor.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.