Akıllı Telefon Kullananların Sayısı Dünya Nüfusunu Geçecek !

Akıllı Telefon Kullananların Sayısı Dünya Nüfusunu Geçecek !

Akıllı telefon kullanıcılarının sayısı gün geçtikçe artıyor. Akıllı telefonlara Türkiyede olduğu gibi, global çapta da yoğun bir istek söz konusu. Hali hazırda yaklaşık 7,7 milyar insanın yaşadığı dünyada, 7 milyara yakın insanın cep telefonu kullandığı hesap ediliyor. 7 milyar insanın yaklaşık 4 milyarı ise akıllı telefon kullanıcısı konumunda.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiyede; “elektronik haberleşme sektöründe” faaliyet gösteren firma sayısı 622. Söz konusu sektördeki yetkilendirme sayısıysa bini aştı. İnternet hızında da hatrı sayılır bir gelişme kaydedildiğini belirten Bakan Arslan; yurtdışı web çıkış kapasitesinin 300 kat arttığını ifade etti. Söz konusu artış sonucunda yurt dışı web çıkış kapasitesi 6 bin gigabayta ulaştı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 2023 senesinde dünya nüfusunun yaklaşık 8,6 milyara ulaşmasının beklendiğini vurgulayarak; bu yılda cep telefonu kullanıcısı sayısının ise 7 milyara çıkmasını beklediklerini kaydetti. Hali hazırda dünya üstünde kullanılan cep telefonlarının yüzde 60’a yakının “akıllı telefon” statüsünde olduğunu belirten Bakan Arslan; önümüzdeki yedi senelik süreçte bu oranın yüzde 90’lara tırmanmasının beklendiğini vurguladı.

Daha şimdiden piyasaya hakim olan akıllı telefonların 2023’de tamamiyle sektörü ele geçirmesiyle birlikte veri trafiğinin de tavan yapması bekleniyor. Bu konuda önümüzdeki 7 yılda veri trafiğinin 10 kattan fazla artacağını düşündüklerinin altını çizen Bakan Arslan; yalnızca mobil cihazlar üstünden sağlanan veri trafiği dikkate alındığındaysa bu güne kıyasla 50 kat civarında bir artışın gerçekleşeceğini ifade etti. Dünyayı yakın gelecekte bu şekilde bir tablonun beklediğini belirten Bakan Arslan; bakanlık olarak kendilerinin de bu vizyona göre hareket ettiklerinin altını çizdi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.