Adil Kullanım Kotası Kalkıyor Mu ?

Adil Kullanım Kotası Kalkıyor Mu ?

Bakan Arslan, açıklamasında web kullanıcılarını yakından ilgilendiren ‘Adil Kullanım Kotası’nın son bulacağı tarih ile alakalı de konuştu. 
Bakan Arslan, “Adil Kullanım Kotası noktasıyla ilgili, Mayıs ayından sonra kademeli bir geçiş olacak ve 2018 sonu itibarıyla tamamen kaldırılacak. Özellikle gece kullanılan webte kotadan düşülmeyecek” dedi. 

Adil Kullanım Kotası Hangi Amaçla Koyuluyor ?
Adil Kullanım Kotası web kullanıcılarının şebeke kullanımı esnasında yoğun veri trafiği uygulayarak neden olabileceği teknik problemleri, hasarları ve ağdaki verimliliğin düşmesini engellemek maksadıyla planlanmış bir uygulamadır. 

Adil Kullanım Kotası Aşamalı Olarak Kaldırılacak 
Kurulacak bilgilendirme merkezinde, webin bilinçli kullanımına ilişkin bilgilendirme çalışmalarından, çocuk ve gençlere yönelik atölye çalışmalarına kadar bir çok faaliyetin yürütüleceğini belirten Bakan Arslan, şunları ifade etti: 
“Bu atölye çalışmalarında robotik uygulamalar, çocuklar için kodlama, internet tasarımı gibi bir çok faaliyetin de yürütüleceğini bununla beraber internetin bilinçli ve güvenli kullanımına ilişkin şimdiye kadar yaptığımız farkındalık çalışmalarının da devam edeceğini bir defa daha vurgulamak isterim. Kurulacak olan yeni yardım merkezi içerisinde psikologlardan, bilişim öğretmenine, sosyal medya uzmanından, bilgi güvenliği uzmanına kadar bir çok kişinin webi en geniş boyutu ile ele aldığı uzman bir grup çalışacak ve bu merkezde bu uzmanlar eşliğinde çocuklarımız, gençlerimiz ve ailelerinin web kullanımı ile ilgili karşılaştıkları problemlere ilişkin tavsiyeler sunulacak ve danışmanlık hizmeti verilecek.
Türkiye’de öğretim gören ilk öğretim ve lise çağlarındaki gençlerimizden ‘internettesiniz, güvende misiniz?’ videoda çekin gönderin diye bir yarışma düzenlendi. Memnuniyetle ifade etmek gerekir ki özellikle ortaokul çağlarındaki gençlerimizden çok güzel fikirler çıktı, bu yarışma bence çok güzel oldu. Adil Kullanım Kotası noktasıyla ilgili, Mayıs ayından sonra kademeli bir geçiş olacak ve 2018 sonu itibarıyla tamamen kaldırılacak. Özellikle gece kullanılan webte kotadan düşülmeyecek bunu da tekrar vurgulayalım.” 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.