Yaşam koçluğu ile Hedeflerinize Ulaşın

Yaşam koçluğu çalışmaları içerisinde, hayattan gerçek anlamda ne istediğiniz konusuna sürekli bir şekilde odaklanırsınız. Sadece hedeflere odaklanmanın yanı sıra amaçlarınıza bağlı kalmanızın sağlanabilmesi adına yeniden çerçeveleme tekniği, metafor benzeri şekillerde aslında psikolojiye ait bazı disiplinlerden ve yöntemlerden yararlanılır.

 

Yaşam Koçluğu, desteğe ihtiyaç duyduğunuz alanlarda,  neyi hedeflediğinize karar vermenize destek olacaktır ve bu hedefinizi ne şekilde elde edebileceğiniz konularına ilişkin farkındalık seviyenizi geliştirmek en temel amaçtır. Sonrasında da doğal olarak hedefleriniz ile ilgili bu planları uygulamaya geçirmek ve belirlemiş olduğunuz hedefe ulaşmanızı sağlamak gerekir. Yaşam koçluğu süreci içerisinde gerçekleştirilen her hedef doğal olarak kutlamayı ve takdir edilmeyi hak eden son derece önemli başarılardır.

 

NLP, temel olarak mükemmellik ve kalite konuları üzerine odaklanır. Başarı anlamında öne çıkan kişi ve kurumların bu başarılı sonuçları ne şekilde yakaladıklarını araştırır. Bu detaylı araştırma sonucunda elde edilen veriler diğer kişi ya da kurumların da benzer sonuçlar elde etmeleri adına onlara öğretilebilir. NLP tekniklerinde bu süreç modelleme olarak adlandırılır. NLP, doğru bir şekilde modelleme yapabilmek adına kişisel deneyimleri ne şekilde değerlendirebileceğimizi, değer yargılarımız ve kişisel inançlarımızı ve duygularımızı ne şekilde meydana getirdiğimiz konularını araştırır. Kişisel deneyimlerimizin sonucu olarak dakişisel iç dünyamızı ne şekilde inşa ettiğimizive ona nasıl anlamlar yüklediğimizgibi konuları inceler. Karşımıza çıkan hiç bir olay ya da durum yalnız başına bir anlam ifade etmez, olay ve durumlara biz anlam yükleriz ve farklı kişiler aynı ya da benzer olaylara çok farklı bir takım anlamlar yükleyebilirler. NLP, içimizde mevcut olan deneyim ile ilgilenir. NLP’nin temel araştırma konusu duyu organlarımız ve duyu organlarımızla algıladığımız durumlarla ilgili ne hissettiğimizle ilgilenir. NLP kullanmakta olduğumuz dil ile doğrudan ilgilidir.

 

Koçluk eğitimi bireylerin bütün hayallerine, kişisel amaçlarına ve kendileri için oluşturdukları hedeflerine ulaşmayı arzulayıp da ulaşma konusunda zorlanan ve belirli bazı konularda kendilerine profesyonel anlamda destek olacak, moral ve enerji seviyelerini yükseltecek birine gereksinim duyanlar, yaşamlarının her anı içerisinde koçluk eğitimi almış bir koça sahip olarak arzu ettikleri anda karşılıklı olarak gerçekleştirilen bu paylaşım ve destek sürecindenen iyi şekilde faydalanabilirler.

 

 

Bu yazı 114 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
film izle
Joyetech likit
fiat yedek parça