Zenginleri klima, fakirleri balkon sefası hasta ediyor

Zenginleri klima, fakirleri balkon sefası hasta ediyor

Deyimlere konu olan Aydın havası başta olmak üzere benzer özelliklere sahip illerin havasının kas spazmına neden olduğu belirtildi. Yapılan araştırmaya göre zenginleri klima, fakirleriyse balkon sefasının hasta ettiği ortaya çıktı. Kas spazmına bağlı rahatsızlıkların büyük bir çoğunluğunun kişilerin ani ısı değişimine maruz kalması sonucu ortaya çıktığını belirten Uzman Dr. Cavidan Ay, aşırı sıcakların hakim olduğu bu günlerde balkonda yatanların kesinlikle örtünerek yatmasını, klimalı ortamlarda yaşayanların ise ısıyı çok fazla düşürmemelerini önerdi.

Havası sebebiyle Aydın’da yaşayanların kışın değil yazın daha ani ısı değişikliğine bağlı rahatsızlandığını belirten Uzman Dr. Cavidan Ay, “Yaz mevsiminde ve sıcakların aşırı yoğun yüksek olduğu dönemlerde balkonlarda yatan kişilerde örtünmediği için kas spazmı rahatsızlığı daha sık görülüyor. Bu günlerde yurttaşlarımız kas spazmına karşı daha dikkatli olmalıdır” şeklinde konuştu.

“Bilinçsiz klima kullanımı da hasta ediyor”

Aşırı sıcak ve soğuklarda insanları rahatlatan klimaların doğru kullanılmaması durumunda ciddi zararlar verebileceğini de ifade eden Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Cavidan Ay, bir anlık rahat için klima karşısında serin bir uyku çekmek isteyenlerin pek çok zaman ciddi kas sızısına yakalandığını bu nedenle klimaların da bilinçli kullanılması gerektiğini ifade etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.