“Zehirli ayakkabı”alarmı

Avrupa’nın zehirli atıkları başta Türkiye olmak üzere bir çok ülkenin çocuklarına ayakkabı olarak dönüyor. İtalya’nın Milano şehri ve çevresinde yapılan bir operasyonda, zararlı atıkları yasa dışı şekilde işleyerek aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere sattıkları öne sürülen dokuz kişi göz altına alındı.

BBC’de yer alan habere göre, bu atıklardan elde edilen hammaddenin cocuk ayakkabısı yapımında da kullanıldığı ve sağlığa zaralı olabileceği iddia ediliyor. İtalyan basınında yer alan haberlere göre Milano’da atık toplayan bazı şirketler, bu atıkları kanuni yollardan işlemek veya imha etmek yerine yasa dışı bir şekilde depolayıp işleyerek sahte PVC ve benzeri hammadde üretiyordu. Aralarında duvar kağıdı gibi özel işleme tabi tutulması gereken, aksi halde sağlığa zararlı olabilecek maddelerin de yer aldığı atıklar yasa dışı ve kontrolsüz bir biçimde işlenerek satılıyordu. Haberlere göre bu atıklardan elde edilen ‘sahte PVC’ gibi hammaddeler, normal piyasa fiyatının üçte biri kadar ucuza satılıyor ve aralarında Türkiye, Meksika, Kanada ve Fas’ın da yer aldığı ülkelere gönderiliyordu. Atıklardan elde edilen bu hammaddeler plastik endüstriinde, çocuk ayakkabısı tabanı, lastik çizme gibi çok sayıda ürünün yapımında kullanılıyordu.

İtalyan basını yasa dışı ve kontrolsüz şekilde işlenen atıklardan elde edilen bu ürünlerin sağlığa zararlı olabileceğini yazdı. ‘Atık çetesinin’ faaliyetleri ilk olarak 2016 senesinde Pavia şehrinde bir depoda yapılan incelemelerde kural dışı işlemlerin belirlenmesi ile ortaya çıktı. Açılan soruşturmanın sonunda da bu hafta içerisinde bir operayon yapılarak dokuz kişi göz altına alındı. Yasa dışı atık ticareti yaptıkları iddiası ile 12 kişi hakkında daha tahkîkat yürütülüyor. ‘Çetenin’ bu yolla 2 milyon Euro’nun üstünde gelir elde ettiği belirtiliyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.