Yunanistan Darbeci Askerleri Geri İade Etmeme Kararı Verdi !

Yunanistan Darbeci Askerleri Geri İade Etmeme Kararı Verdi !

Yunanistan yüksek mahkemesi, 15 Temmuz tarihinden sonra helikopterle kaçmış olan ve de sığınma talep eden darbeci askerlerin Türkiye’ye iade edilmemesi kakarını verdi. 

Yunanistan’da aylarca devam eden yargı süreci bitti, Türkiye’nin beklediği karar çıkmadı.Yunan Yüksek Mahkemesi, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasından Türkiye’den helikopterle kaçan darbeci askerlerle alakalı nihai kararını açıkladı. Mahkeme, askerlerin Türkiye’ye iade edilmemesine hükmetti.

Darbeci subaylar, Yunan polisi eşliğinde biribirlerine kelepçeli olarak mahkemeye getirildi. Yüksek mahkeme hakimleri, askerleri gruplar durumunda salona çağırarak haklarındaki kararları yüzlerine okudu.

Yunanistan Adalet Bakanı Stavros Kondonis, kararın ilan edilmesinden dakikalar önce “Hükümet, Yüksek Mahkeme’nin kararlarına saygı duyacak” dedi.

Yargı sürecinde bazı askerlerin iadesine karar verilmiş ve dosya temyiz mahkemesine götürülmüştü.İsimleri Abdullah Yetik, Feridun Çoban, Bilal Kurgun, Uğur Can, Ahmet Güzel, Süleyman Büyük, Gencay Koyun ve Mesut Kiraz olan darbeci subayların iade edilmesini isteyen Türkiye’nin resmi isteği, Ağustos ayında Atina’ya ulaşmıştı.

Söz konusu askerlerin rütbeleri ve yaşları şöyle: İkisi 40, bir tanesi de 36 yaşında üç binbaşı, ikisi 37 ve biri 35 yaşında üç yüzbaşı ve 38 ile 42 yaşlarında iki astsubay.Yaz mevsiminde Dedeağaç mahkemesi tarafından ülkeye yasa dışı yollardan girme suçundan ikişer ay tecilli hapis cezasına çarptırılan darbeciler, gözaltında tutuldukları Ferecik Hapishanesi’nden güvenlik gerekçesi ile önce Kavala’ya sonra Atina yakınlarındaki bir kampa nakledilmişti.Darbeci askerler Sikorsky tipi helikopter ile, 16 Temmuz günü sabah saatlerinde Yunanistan’a kaçmıştı.

TÜRKİYEDEN KARŞI HAMLE GELDİ: KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILDI 

FETÖ’nün darbe girişimi sonrası kaçtıkları Yunanistan tarafından iade  edilmemelerine karar verilen darbeci askerler binbaşılar Ahmet Güzel ve Gencay Büyük, yüzbaşılar Abdullah Yetik,  Süleyman Özkaynakçı, Uğur Uçan ve Feridun Çoban ile astsubaylar Mesut Fırat ve  Bilal Kurugül hakkında yokluklarında tutuklama  kararı çıkarıldı.  Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) 15  Temmuz darbe girişimi ile ilgili tahkîkat yürüten İstanbul Cumhuriyet  Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, darbe girişiminin arkasından  Yunanistan’a kaçan ve bu ülkenin yüksek mahkemesince Türkiye’ye iade  edilmemelerine karar verilen firari 8 suba ile ilgili, tutuklama kararı verilmesi  amacı ile nöbetçi İstanbul 12. Sulh Ceza Hakimliğine başvurdu. Talebi değerlendiren nöbetçi hakimlik, daha önce haklarında yakalama  kararı çıkarılan kuşkulu subaylarla alakalı bu kez yokluklarında tutuklama kararı  çıkarılmasına hükmetti.    Hakimlik ayrıca, kuşkulu askerlerle alakalı İnterpol’de kırmızı bülten  çıkarılması için alakalı makama yazı yazılmasını da karara bağladı.   
 

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.