Yumurta üreticileri uyardı

Yumurta üreticileri uyardı

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı İbrahim Afyon, yaptığı yazılı açıklamada, yumurta üreticileri olarak vakit zaman yumurta fiyatlarına ilişkin haksız eleştirilere maruz kaldıklarına işaret etti.

Yumurta fiyatlarının oluşmasında etkin olmadıklarına ve kendilerinin yalnızca oluşmuş fiyatları haftalık olarak üyelerine duyurduklarına dikkati çeken Afyon, buna karşın enflasyonla mücadeleye yardımcı olmak adına Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında kayıtlı üreticilerden ürünlerinin fiyatını, oluşacak piyasa fiyatından % 10 aşağı çekmelerini istediklerini ifade etti. Afyon, şu şekilde devam etti:

“Diğer yandan piyasada beklenen etkinin görülmesi için üreticinin % 10 indirimli fiyatla satması yetmez. Yumurta fiyatlarında düşüşün kalıcı olmasının maliyet kalemlerine bağlı olduğunu da unutmamak gerekir. Üreticinin isteği, yemde ve emsal ürünlerde olduğu gibi toptan ticarette KDV’nin % 1 uygulanmasıdır. Üreticinin uygun karla sattığı ürünü aracı tüccar ve marketlerin de uygun karla satmaları gerekiyor.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.