Yoksul hanelere 26 milyon liralık onarım desteği

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, senenin ilk beş aylık döneminde oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evleri olan 9 bin 860 aileye, evlerinin bakım ve tamiri için 26 milyon liranın üstünde destek verdi.Yoksul hanelere 26 milyon liralık tamir desteği

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, bu senenin ilk beş aylık döneminde, oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evleri olan 9 binin üstündeki aileye evlerinin bakım ve tamiri için 26 milyon lirayı aşan destek verildi. 

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünce yoksul, dezavantajlı haldeki yurttaşlar için yürütülen 40 farklı sosyal yardım programından biri olan “barınma yardımları” kapsamında eski, oturulamayacak haldeki sağlıksız evlerin yeniden yapım ve tamiri desteklendi.

 Bakanlık tarafından, sığınma yardımları kapsamında, geçen sene 26 bin 952 haneye yardım edildi. Söz konusu hanelerin bakım, tamiri için 89 milyon 427 bin 128 liralık kaynak aktarıldı.

Bu senenin ilk 5 aylık döneminde sığınma yardımından faydalanan ailelerin sayısı 9 bin 860’a ulaştı. Ailelere, 26 milyon 614 bin 751 lira tutarında sığınma yardımı yapıldı.

25 bin liraya kadar destek veriliyor

Barınma yardımları, oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan fakir durumdaki yurttaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme veya prefabrik ev yapım yardımlarıyla ev eşyası alımı için ayni ya da nakdi olarak sağlanan destekleri içeriyor.

Destek, asgari ücretin üçte birinden az gelire sahip olan, aynı zamanda engelli, yaşlı, yetim-öksüz, eşinden ayrılmış veya eşi vefat etmiş bayanların yaşadığı evler ile tek ebeveynli hanelere aktarılıyor.

Bu haldeki 18 yaşın üstündeki bireyler, ilçelerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ev yapımlarında evin yapılacağı tam hisseli arsa bilgisi, ev onarımlarındaysa ev tamiri yapılacak yerin tapu bilgilerini ibraz etmek sureti ile yardım programına başvuruda bulunabiliyor.

Mütevelli heyetlerince sığınma yardımından faydalanmasına karar verilen ailelere, ihtiyaca göre 15, 20 ve 25 bin liraya kadar destek veriliyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.