Yeşil gökyüzüyle 1800 metrede buluşuyor

Yeşil gökyüzüyle 1800 metrede buluşuyor

Van‘ın Gevaş ilçesinde Orman İşletme İl Müdürlüğü ekipleri, Van Gölü’nün karşısındaki Artos Dağı‘nın yamaçlarında bin 800 rakımda zorlu koşullara karşın çorak arazilere fidan dikiyor.

Mera varlığı açısından en zengin şehirlerden biri olan lakin ormanlık alan konusunda aynı durumda olmayan Van’da, yeşil alanların artırılarak erozyonun önlenmesi maksadıyla Orman Genel Müdürlüğünce (OGM) başlatılan ağaç dikme seferberliği devam ediyor.

Kentte yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden Akdamar Adası ve üstündeki Akdamar Anıt Müzesinin (Kilisesi) bulunduğu Van Gölü’nün karşısındaki Artos Dağı’nın eteklerinde Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri yoğun çalışma yürütüyor.

Tarihi ve turistik değerlerin bulunduğu gölün mavisini yeşille buluşturmak için zorlu arazi şartlarına karşın iş makineleri ile çorak yamaçları teraslandırıp arkasından fidan diken ekipler, yeşil alanların sayısını arttırarak şehrin turizmine de katkı sağlamayı hedefliyor.

Ekipler, 30 bin dekarlık alanda yürüttükleri erozyon kontrol çalışması kapsamında 500 bin fidanı toprakla buluşturdu.

Orman İşletme Müdürü Mehmet Kandilli, yaptığı açıklamada, bu sene yatırım programının temelini toprak muhafaza ve erozyonla mücadele çalışmalarının oluşturduğunu ifade etti.

Bölgenin iklim şartlarına uygun sedir, sarıçam ve badem ağaçlarını tercih ettiklerini belirten Kandilli, “Tarihi Akdamar Adası’nın karşısındaki dağları tercih etmemizin nedeni, buraların turistik bir bölge olması. Mavisi ile ünlü Van Gölü’nü dağlardaki yeşillikle buluşturmayı hedefliyoruz.” dedi.

“Hem iklim hem de arazi koşulları ile mücadele ediyoruz”

Yeşillendirme çalışmalarının yanında toprak kayması ve sel kontrol çalışmalarını da yürüttüklerini anlatan Kandilli, şu şekilde devam etti:

“Bu çalışmaların sonucunda tükenmekte olan yer altı su kaynaklarında artış yaşandığını gözlemledik. Bu durum, yaptığımız çalışmaların hem toprağa hem de suya ne kadar değer kattığını göstermektedir. Erçek Havzası’nda bugüne dek toplam 50 bin dekarlık alanda çalışma yaptık. Çalışmalar sonucunda sel felaketlerinin önüne geçtik. Çalışmaların tamamlandığı bölgelerde artık sel felaketleri gerçekleşmiyor. Bu durum, maddi, manevi ve can kayıpları açısından oldukça önemlidir.”

Kandilli, toprakla buluşturulan fidanların korunması ve bakımı için de bir ekip oluşturduklarını, ormanlık alanları 24 saat denetlediklerini aktardı.

Genelde yüksek eğilimli yerlerde çalıştıklarını aktaran Kandilli, şunları ifade etti:

“50 personelle bu faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Engebeli alanlar olduğundan zor şartla çalışıyoruz. Dağ başlarında yüzde 40, 50 eğimli ve yüksek risk taşıyan yerlerde araçlarımız teras yapıyor. Özellikle tarihi ve turistik yerlerin bulunduğu Van Gölü’nün mavisini yeşille bütünleştirmek istiyoruz.”

İlçe girişinde taşların boyanması ile oluşturulan ay yıldızlı Türk bayrağına da değinen Kandilli, “Şehitlik mevkisine 50 bin fidan diktik. Ardından 100 metre çapında ay yıldız bayrağımız ve birlik, beraberliğimizi temsil eden söz yazdık. Hem tepenin ismine uygun hem de kentimizin girişine bunu yaparak ziyaretçilerimizi Türk bayrağımızla karşılamak istedik.” şeklinde konuştu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.