Yerli oto için kimseye ihtiyacımız yok’

İlk kez konuşan Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, “Kimseyi kopyalamaya ihtiyacımız yok. Otomobilden çoğunu yapacağız” dedi.Son dakika: İlk kez konuştu! 'Kimseye ihtiyacımız yok'

Mimar ve Mühendisler Grubunca düzenlenen 3. Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesi’nde Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu CEO’su Gürcan Karakaş, ilk kez başında olduğu proje ve bu projenin hedefleri hakkında konuştu. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı M. Fatih Kacır’ın yönettiği Sanayinin Dönüşümü: Yapay Zeka, Robotlar ve Nesnelerin İnterneti konulu panelde konuşan Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş üstüne çalıştıkları projenin büyük bir fırsat penceresi açtığını belirterek “Fazla harcamadan elimizdeki kaynakları değerlendirerek fark yaratabiliriz” şeklinde konuştu.

MENZİL SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Elektrikli araçlarda menzil sorununun çözülmek üzere olduğunu vurgulayan Gürcan Karakaş, “Otonom sürüş yeni bir hayat alanı yaratmaya aday. 2030’dan sonra dünya nüfusunun yüzde 60’ının kentlerde yaşayacağı biliniyor. Bugün küçük bir kitlenin konuştuğu otonom sistemler ve nesnelerin webi gibi konular kısa bir müddet sonra aynı akıllı telefonlar gibi geniş kitlelerin ilgisini çeker hale gelecektir” açıklaması yaptı.

BİZİM KİMSEYİ KOPYALAMAYA İHTİYACIMIZ YOK

Karakaş, ”Bizim kimseyi kopyalamaya ihtiyacımız yok. Bazıları Japonya bazıları Kore’yi örnek veriyor. Ama bizim bunlara ihtiyacımız yok, çünkü bu ülkelerin yola çıktığı zamanın şartları farklıydı, bugün apayrı bir zamanda yaşıyoruz. Otomobilden daha çoğunu yapmak üzere yola çıktık. Bir ulaşım teknolojileri ekosistemi oluşturma hedefindeyiz” dedi.

BÜYÜK FIRSATLAR BULUNUYOR

Türkiye’nin Otomobili Projesi’nin Türkiye için büyük bir fırsat olduğunun altını çizen Karakaş, “Cep telefonlarında yaşanan süreç kısa bir müddet sonra otomobillerin başına gelecek. Yeni bir fırsat penceresi açılıyor ve tüm yeni başlayan oyunculara da yer var. Elimizdeki kaynaklarla ve fazla harcamadan önemli bir fark yaratabiliriz” açıklaması yaptı.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.