Yeni KHK İle Artık O Duruma 10 Bin TL Para Cezası Kesilebilecek !

Yeni KHK İle Artık O Duruma 10 Bin TL Para Cezası Kesilebilecek !

Günlük evleri kiralayanlardan, genel kolluk güçlerinin terminallerine bağlanmayanlara 10 bin lira, anlık veri göndermeyen ya da gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin lira idari para cezası verilecek.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında, günübirlik ev kiralayanlara da kimlik bildirimi mecburi hale getirildi. Buna göre, 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu’nun ikinci maddesinin birinci fıkrasına, “bekar odaları” ibaresinden sonra gelmek üzere “günübirlik kiralanan evler” ibaresi eklendi.

Para Cezası Kesilebilecek ! 

Söz konusu düzenlemeyle kanunun ikinci maddesinde sayılan özel ya da resmi her türlü konaklama tesisleri, tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk güçlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk güçlerine anlık olarak bildirmek zorunda. 

Genel kolluk güçlerinin terminallerine bağlanmayanlara mülki idare amirlerince 10 bin lira, anlık veri göndermeyen ya da gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin lira idari para cezası verilecek. Bu fiillerin tekrarı durumunda işletme ruhsatları iptal edilecek. Ayrıca bu maddeye göre verilen idari para cezaları, tebliğinden sonra bir ay içerisinde ödenecek.

Söz konusu tesisler, genel kolluk güçlerinin terminallerine bağlanmak için gerekli işlemleri bugünden sonra iki ay içerisinde tamamlayacak.

678 sayılı KHK ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 75’inci maddesine, “Afet, kitlesel göç ve teröre maruz kalan yerleşim birimlerinin belediyeleriyle bu kanunun 45’inci maddesinin ikinci fıkrası gereğince belediye başkanı ya da başkan vekili göreve getirilen belediyelerde, vali ya da belediye başkanı, aksayan belediye hizmetinin başka bir belediye tarafından yerine getirilmesini talep edebilir. Yardım arzu edilen belediye, meclis kararına gerek olmaksızın İçişleri Bakanının izni ile bu isteği yerine getirebilir.” fıkrası eklendi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.