Yeni ekonomi kurmayları belli oldu

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişin arkasından Türkiye ekonomisini yönetecek adlar Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Yeni dönemde Hazine ve Maliye Bakanlığına eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak getirilirken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Mustafa Varank, Ticaret Bakanı da Ruhsar Pekcan oldu.Son Dakika: Yeni sistemin ekonomi kurmayları belli oldu

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle daha seri kararlar almaya imkân sağlayacak şekilde düzenlenen ekonomi yönetimi, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknolojiyle Ticaret bakanlıkları olarak yapılandırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesinin Hazine ve Maliye Bakanı, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank olurken, son olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Ruhsar Pekcan Ticaret Bakanı olarak kabineye girdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına eski Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, Tarım ve Orman Bakanlığınaysa Albaraka Türk Katılım Bankası, BİM AŞ ve Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ’de yönetim kurulu üyeliklerini sürdüren Bekir Pakdemirli getirildi.

Sistemde oluşturulacak kurul ve ofisler

Öte yandan sistemde 9 kurul olacak. Bu kurullar siyaset önerileri yapacak, bilimden sağlık ve besin politikalarına kadar stratejik ve uzun vadeli vizyonlar geliştirecek.

Kurullar arasında ekonomiye ilişkin, Ekonomi Politikaları Kuruluyla Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu yer alacak.

Yeni sistemde tüm bakanlıkları ilgilendiren konularda faaliyet yürütecek olan doğrudan cumhur başkanına bağlı 4 ofis kurulacak. Finans Ofisi, İnsan Kaynakları Ofisi, Dijital Dönüşüm Ofisi ve Yatırım Ofisi isimlerini taşıyacak bu birimler, insan kaynağının etkin ve verimli kullanımı, dijital dönüşüm ve hizmet kalitesinin arttırılmasıyla Türkiye’nin yatırım alanında cazibe merkezi haline getirilmesi ve yeni mali enstrümanların geliştirilmesinde rol alacak.

Öte yandan oluşturulacak Strateji ve Bütçe Başkanlığıyla bütçe planlaması ve yönetimi daha verimli hale getirilecek, bütçe performansı yakından izlenecek.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.