Yeni dönem: OHAL yerine ‘kriz yönetimi’

Yeni dönem: OHAL yerine 'kriz yönetimi'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran seçim meydanlarında “OHAL kalkabilir” demişti. Daha sonra gerekli düzenlemelerin yapılması için bir müddet daha devam edebileceği konuşulmuştu. Ancak Erdoğan’ın kurmaylarıyla yaptığı toplantıda buna son nokta konuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda OHAL’in kaldırılması konusunda bir değerlendirme yapıldı. AK Partili kurmayların bir bölümü “henüz gerekli çalışmalar yapılmadı. Böyle bir dönemde OHAL’ın kaldırılması doğru olmaz. Bir süre daha devam etsin” görüşünü ifade etti. Bir grup ise buna karşı çıkıp, “Seçim meydanlarında OHAL’in kaldırılacağını ifade ettik. Bunun tam tersi bir tavır sergilemek doğru olmaz” dediler.

YASA İLE YAPALIM

Toplantıda değerlendirilen bir konuysa OHAL kalktığında boşluk oluşmaması için yapılması düşünülen yasal düzenlemelerin KHK mı yoksa yasayla mi yapılacağı oldu. Toplantıda, değişikliklerin Meclis’ten geçirilmesinin daha doğru olacağı sonucuna varıldı.

100 MADDELİK TEKLİF

AK Parti, içerisinde olağan üstü hal önlemlerine ilişkin düzenlemelerin de yer aldığı yaklaşık 100 maddelik bir yasa teklifi hazırlıyor. Teklifin, TBMM Başkanlığı seçiminden sonra gündeme getirilip Meclis tatile girmeden kanunlaştırılması düşünülüyor.

Teklif kapsamında siteme “kısmi, bölgesel OHAL” uygulamasının girmesi benimsendi. Ancak OHAL için Meclis onayı da gerektiği için uygulama “bölgesel kriz yönetimi, güvenli bölge” gibi isimlendirilecek.

Yargı ve güvenlik birimlerinin hızlı bir şekilde vakaa el koyup failleri yakalayacak ev ve araç arama, gözaltı, teknik takip, telefonların istirahat etmesi gibi konularda yetki aktarımı yapılacak. Bu yetkiler yalnızca kısmi bölgesel kriz yönetimi (kısmi OHAL) ilan edilen yerlerde geçerli olacak.

VALİ VE GÜVENLİK BİRİMLERİNE YETKİ

Yasal değişiklikler CMK ve alakalı yasalarda yapılacak. Vali ve güvenlik güçlerine yetki aktarılacak. Bu yetkiler arasında güvenli bölge oluşturma, geçici sokağa çıkma yasağı getirme, şehirlerde düzenlenecek gösteri yürüyüşü ya da etkinlikleri iptal etme, terör propagandası yapan yerleri kapama da yer alacak.

NE ZAMAN UYGULANACAK?

Büyük terör vakaları karşısında (örneğin Suruç, gar, Reyna saldırısı gibi” vakaın bulunduğu il, ilçe, belde veya alanda bölgesel OHAL ilan edilecek. Bu uygulama son yaşanan tren kazası gibi büyük kazalar, doğal afetlerde de yapılabilecek.

SORUN BİTİNCE OHAL BİTECEK

Belli bölge ve belli bir süreyi kapsayan bu uygulama ihtiyaç ortadan kalktığında bitecek.

Avrupa da Fransa başta olmak üzere bazı ülkelerde “bölgesel güvenli bölge” gibi adlar altında kısmi OHAL uygulamasına gidiliyor.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.