Yeni Çipli Kimlik Kartlarına Başvuru Sayıları Artıyor !

Yeni Çipli Kimlik Kartlarına Başvuru Sayıları Artıyor !

İçişleri Bakanlığı, yeni kimlik kartları için bugüne dek 2 milyon adet başvurunun alınmış olduğunu belirterek yoğunluk nedeni ile ilçe nüfus müdürlüklerinde çalışma saatlerinin tekrardan düzenlenmiş olduğunu açıkladı.

İçişleri Bakanlığı, yeni kimlik kartlarına başvuruların ülke genelinde, 02 Ocak 2017 itibarıyla başladığını, bugüne dek 2 milyon başvurunun alındığını ve başvurular doğrultusunda 750 bin kimlik kartının basıldığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada son dönemde, ‘Alo 199’ hattından randevu alınmadan, ilçe nüfus müdürlüklerine gidilerek başvuruda bulunulmasının, yoğunluklara ve uzun bekleme sürelerine neden olduğuna ilgi çekildi.

Geçici Kimlik Belgeleri Düzenlendi 

Mevcut nüfus cüzdanlarının geçerliliği ve değiştirilmesine ilişkin herhangi bir müddet sınırlaması bulunmadığının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “Vatandaşlarımızın elinde varolan nüfus cüzdanları, yeni kimlik kartlarıyla değiştirilinceye kadar geçerlidir. Doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlik süresinin sona ermesi ya da tahrifat nedeniyle kullanılmayacak durumda olması gibi, değiştirilmesi mecburi haller sebebiyle yapılan kimlik başvurularında, ‘Geçici Kimlik Belgesi’ düzenlenmektedir. YGS’ye girecek talebeler başta olmak üzere, tüm yurttaşlarımız, gerek mevcut nüfus cüzdanları ile gerekse yeni kimliklerini alıncaya kadar kendilerine verilen geçici kimlik belgeleriyle; sınava giriş, pasaport başvurusu gibi tüm resmi iş ve işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

Çalışma Saatlerinde Düzenlemeye Gidildi 

Bakanlığın kimlik belgesi başvurularındaki yoğunluğun azaltılması ve nüfus cüzdanını değiştirmek zorunda olanların, yeni kimlik belgesi başvurularının hızlı bir şekilde karşılanması maksadıyla, ilçe nüfus müdürlüklerinde çalışma saatlerinin yeniden düzenlendiği, yoğunluklar azalıncaya kadar çalışma saatlerinin haftaiçi saat 19.00’a kadar uzatıldığı, başvuruların cumartesi ve pazar günleri de saat 09.00-17.00 saatleri arasında alınmaya devam edilmesinin kararlaştırıldığı kaydedildi.

Ayrıca, yoğunlukların karşılanması ve yurttaşlara yeni kimlik kartlarının daha hızlı temini için Alo 199 hatlı randevu sisteminin de bu düzenlemelerle uyumlu hale getirilmekte olduğu ifade edildi.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.