‘Yemin töreninden sonra, ilk kararnameyi yayınlayacağız’

'Yemin töreninden sonra, ilk kararnameyi yayınlayacağız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinin satır başları şöyle:

YSK tarafından evvelki gün kesin sonuçları açıklanan seçimlerin ülkemiz milletimiz ve partimiz için bir kez daha hayırlı olmasını temenni ediyorum. Cumhurbaşkanlığı için, yurt içerisinde 25 milyon 436 bin 238 yurttaşımızın ,yurtdışında 807 bin 974 ve gümrüklerde 9 bin 293 olmak üzere, toplam 256 milyon 303 bin 823 oy aldık.

Böylece yüzde 52,59 kısaca 52,6 bir oy oranı ile milletimizin teveccühüne mazhar olduk. Seçimlere katılma oranı yüzde 86,24 gibi hakikaten çok yüksek bir düzeyde gerçekleşti. Buradan Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanan 50 milyon 68 bin 607 yurttaşımızın her birine şahsım, milletim adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şahsımızı bu göreve layık gören her bir kardeşime şükranlarımı sunuyorum. Milletimizin güvenine layık olabilmek için elimizden geleni bundan sonra da yapacağız.

Milletvekili seçiminde ise, toplam 21 milyon 338 bin 693 oy alarak yüzde 42,56’lık bir oran elde ettik. MHP ile kurduğumuz cumhur ittifakı olarak da yüzde 53,66’lık bir oy oranı ile ki % 54 demektir bu. Seçimden açık ara birinci olarak çıktık.

‘YENİ YÖNETİM SİSTEMİNE GEÇİŞİN DE MİLADIDIR’

Bu sonuçlara göre AK Parti olarak 295 millet vekili, cumhur ittifakı olarak ise 344 millet vekili ile seçimi tamamladık. Tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. 24 Haziran seçimleri sürecinde canla başla çalışan 81 ildeki adaylarımıza, il ve ilçe teşkilatlarımıza, sandıklara sahip çıkan müşahitlerimize, partimize gönül vermiş tüm kardeşlerime teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu seçimler aynı zamanda yeni yönetim sistemine geçişin de miladıdır. Türkiye bugüne takdir edersiniz ki bir anda gelmemiştir. 2007 senesinde AK Parti’ye cumhurbaşkanı seçtirmemek için, yasalar, meclis teamülleri ve hepsinden önemlisi adalet ve hakkaniyet ayaklar altına alınmıştır. Olmayan kurallar, 11’inci cumhurbaşkanlığı seçiminde önümüze çıkartılmıştır.

‘MİLLETİMİZİN İRADESİ İPOTEK ALTINA ALINMAYA ÇALIŞILDI’

Milletimizin özellikle oylamasına sunduğumuz bir anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanını doğrudan halkın seçmesini sağlayarak bizi bugünlere kadar getiren süreci de başlattık. Gerçi bu adımın bedelini partimizi kapamaya kalkarak ödetmeye çalıştılar ama hamd olsun bu sıkıntıları da suhuletle aştık. 2014 cumhur başkanı seçiminden önce de benzer tezgahlarla karşı karşıya kaldık.

Gezi vakalarından 17-25 Aralık yargı -emniyet darbe girişimine, bir çok hadiseye kadar her yol denenerek milletimizin iradesi ipotek altına alınmaya çalışıldı. Milletimiz yanıtını 10 ağustos 2014 seçimlerinde, şahsımı milletin oyu ile göreve gelen ilk cumhurbaşkanı yaparak verdi. Kendi senaryolarını milletin iradesinin üstüne görenler, 2015 sürecindeki o karanlık ittifaklarından, çukur eylemlerinden nihayet 15 temmuz darbe girişimine kadar devreye soktular.

‘CHP’Lİ VATANDAŞLARIMIZI HESAP SORMAYA DAVET EDİYORUZ’

Son ümit olarak 24 Haziran seçimlerine sarıldılar. Birbirlerini yolda görse selam vermeyecek olanlar her nasılsa karşımızda birleştiler. Öyle ki CHP, bölücü terör örgütünün güdümündeki partiyi barajın üstüne taşımak için kendisine oy verenlerin bir kısmını oraya yönlendirildi. Gerçi bunlar 1991’deki seçimde de benzer bir yola başvurmuşlardı. Bölücü örgütün güdümündeki siyasiler ilk kere Meclis’e ayak bastılar. Bugün de Meclis’te milletvekili olarak yerlerini alacaklar. Milletini seven her CHP’li yurttaşımızı, bu utanç için partisinin yönetiminden hesap sormaya davet ediyoruz.

Şayet CHP bu hesaplaşmayı kendi içerisinde yapmazsa, bölücü örgütle ana muhalefet arasındaki bağ taktik olmaktan çıkıp, esas haline dönüşecektir. Bir şeyin aslı varken kopyasına gerek yoktur. Böyle bir durumda CHP’nin varlığının da manası kalmayacaktır. Türkiye’nin en eski partisini, batıdaki bir avuç marjinalin ve yurtdışındaki terör örgütü yöneticisinin oyuncağı haline getirenlerden hem bu millet ve tarih açık ve net hesabı soracaktır. Biz bu ikazı CHP’nin içişlerine karışmak için değil, milletimizin tüm fertleri gibi ana muhalefete oy veren kardeşlerimize karşı da sorumluluğumuzun gereği olarak yapıyoruz. sonuçta karar bu partinin kendi mensuplarına, seçmenlerine aittir.

‘MİLLETLERİN TARİHİNDE BU TÜR MİLATLAR ÇOK ÖNEMLİDİR’

Bu seçimlerle 27 Nisan 2007 cumhurbaşkanlığı seçiminin çıkmaza girmesi ile başlayan, 21 Ekim 2007’deki halk oylaması ile ilk işaret fişeği atılan, 2014 seçimleri ile geri dönülmez hale gelen, 16 nisan halk oylaması ile adı konulan yeni yönetim sistemimizi yaşama geçirmiş olduk. Türkiye’mize bir kez daha hayırlı olsun diyorum. Milletlerin tarihinde bu tür milatlar oldukça önemlidir.

Pazartesi günü cumhurbaşkanı olarak yemin edip inşallah yeni sisteme göre göreve başlıyoruz. Artık Bakanlar Kurulu değil, Cumhurbaşkanı doğrudan ifa edecek. Anayasa değişikliğine uyum çerçevesinde, kanunlarda yer alan başbakana ve bakanlar kuruluna yapılan tüm atıflar değiştirildi. haftanın ilk günü yemin töreninin hemen arkasından yayınlayacağımız 1 numaralı kararnameyle bakanlıkları kuruyor, aynı akşam kabinemizi de inşallah açıklıyoruz.

Bakanlıkların, kurum ve kurumların yapılarını milletimize daha iyi anlayışa uygun şekilde yeniliyoruz. Elbette bu sistemin oturması belli bir vakit alacaktır. Biz ilk etapta, bakanlar, bakan yardımcıları, kurum başkanları, genel müdürler seviyesine kadar bu kısmı bir noktaya getirdik. Benzer işleri yapan kurumları birleştirerek, devletin işleyişini hızlandırıyor ve etkin hale getiriyoruz.

Bu yeniden yapılanma çalışması en aşağıya kadar devam edecektir. Uygulamadaki eksiklikleri, aksaklıkları tesbit ettikçe sistemi geliştirecek, kuvvetlendireceğiz.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.