Müjde!!!Yaşı dolanlara SGK toplu ödeme yapıyor!

Yaşı dolanlara SGK toplu ödeme yapıyor!

Yaşınızı ve emeklilik senesini doldunuz fakat pirim eksikliğinden dolayı emekli olamıyorsanız bu haberimizi mutlaka okuyun.Yaş ve sene şartını doldurmuş olmasına karşın primi eksik olduğundan emekli olamayanlara borçlanma imkânı getirecek çalışma başlatılmıştı. Bu çalışma halen bitirilmedi. Ancak bu durumda olanlar için başka bir imkân daha var. O da birikmiş pirimlerini toptan geri alabilmek. Hem SSK ve Bağ-Kur’lular hem de memurlar belli şartlarda bu imkândan faydalanabiliyor.

Gereken üç şart sene ve yaşı tamamlamış olmak

Yasa SSK ve Bağ-Kur’lular için toplu para alabilmenin şartlarını şu şekilde sıralıyor: Sigortalı olarak çalışmıyor veya kendi işini yürütüyor olmamak.

Emeklilik için gerekli olan üç şarttan sene ve yaşı tamamlamış olmak.

Burada 9 Eylül 1999 tarihi öncesi sigortalı olanlar için pirim şartı enaz 3.600 oluyor. Zaten bu pirime ulaşan bir kişi kısmi yaştan emekli olabiliyor. Bunun altında pirim var ise ve yaş şartı da tamamlanmışsa toplu para alınabiliyor. Tüm şartlar tamamlanmışsa ‘Emekli olmak istemiyorum paramı toplu alacağım’ deme durumuysa yok. Bu durumda emeklilik gerçekleşiyor. Toplu para isteği vefat eden kişilerin kanuni mirasçıları tarafından da yapılabiliyor. Burada da ölüm aylığı bağlanmaması esas alınıyor. Yaş şartının tamamlanması işe giriş tarihine göre değişiyor. 09.09.1999 gününden sonra ve 01.05.2008 öncesi sigortalı olanlar için yaş şartı bayanlarda 58, erkeklerdeyse 60. 2008 sonrası sigortalı olanlar için ise yaş şartı 65 olarak belirleniyor. Parayı talep etmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) dilekçeyle başvurmak gerekiyor. Ne kadar ödeneceğiyse o vakit yatırılan paranın her sene katsayısının güncellenmesi ile belirleniyor.

HANGİ PRİMLER ÖDENİYOR

Eski SSK’lılar (4A) için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de iş veren pirimi, 2008’den sonraysa sadece işçi pirimleri geri ödeniyor. Bağ-Kur’lular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm pirimler geri veriliyor. Bu pirimler yalnızca malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor. Sağlık için ödenen pirimler ve yapılan doğum, askerlik gibi borçlanmalar geri iade edilmiyor.

Toplu para alanlarda emeklilik için herşey bitmiş olmuyor. Paranızı aldıktan sonra çalışırsanız pirim günlerinizi güncelleme katsayısı ile belirlenen orandan ödeyerek canlandırabilirsiniz. Bunu da yeni çalışmalarınıza ilave edilerek emekli olursunuz.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.