Yargıdan Tüketici Lehine ‘Yüksek Faiz’ Kararı

Yargıdan Tüketici Lehine 'Yüksek Faiz' Kararı

        Bursa’da, bankanın konut kredisinden yüksek faiz alması ile mağdur olan tüketici, verdiği hukuk mücadelesinin sonucunda haklı bulundu.

           Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, düzenlediği basın toplantısında, 12 bankanın 21 Ağustos 2007 ve 22 Eylül 2011’de mevduat, kredi ve kredi kartı hizmeti alanında uzlaşarak ve uyumlu eylem içinde bulunarak tüketicilerden yüksek faiz üstünden haksız kazanç sağladığını ifade etti.

         Söz konusu bankaların, 4054 Sayılı Rekabet Kanunu’nun 4. maddesini ihlal ettiğini belirten Yılmaz, “Başka bir ifadeyle ülkemizde faaliyet gösteren en güçlü 12 banka, en güçsüz, fakir ve garip tüketicilerden mevduat, kredi ve kredi kartı hizmetlerinden deve yükü ile haksız kazanç sağlamışlardır.” ifadelerini kullandı.

       Yılmaz, Rekabet Kurulu’nun bu haksız uygulamayı 2013 senesinde tespit ettiğini ve bankalara gereken cezayı kestiğini anımsatarak, şu şekilde konuştu:

          “Ancak bu konuda tüketicinin mağduriyetine ilişkin bir çözüm getirilmemiştir. Tüketici gene hukuk mücadelesi ile bu mağduriyetini çözmeye çalışmaktadır. Tüketicilerin ayrı ayrı hukuk mücadelesi vermek yerine devletin kanuni zeminde bu soruna çözüm getirmesi gerektiğine inanıyoruz. Aksi taktirde bu sorun yargının yükünü daha da ağırlaştıracaktır. Hakem heyetlerinde oluşacak kuyruklar, hem vakit hem de kaynak israfına yol açacaktır. Türkiye Bankalar Birliğine de bir çağrımız var; gelin, bu sorunu beraber uzlaşmayla çözelim ve tüketiciyi daha fazla mağdur etmeyelim. Bu haklı çağrımıza yanıt almadığımız taktirde hukuk sürecini başlatacağız.”

   “Tüketici, sahipsiz ve savunmasız değildir”

          Derneğin Gemlik Şube Başkanı Yusuf Topal’ın bu konuda bir hukuk mücadelesi başlattığına da değinen Yılmaz, şunları ifade etti:

        “Gemlik Asliye Hukuk Mahkemesi, tüketicinin isteğini haklı bulmuş ve mağduriyetinin bir katı kadar da ilave edilerek 5 bin 35 liranın iadesine karar vermiştir. Tüketici, sahipsiz ve savunmasız değildir. Bu haksız uygulamanın yargıdan döneceğine inancımız tamdır. Bankaların bu haksız uygulamalarına karşı tüketici, mağdur edildiği faiz tutarının üç katına kadar bankalardan para talep etme hakkına sahiptir. Ancak bunun takdir hakkı, parasal sınırlarına göre tüketici heyetlerinin ve tüketici mahkemelerinindir. 2007 ve 2011 yılları arasında mağdur edilen tüketiciler, parasal sınırlarına göre hakem heyetlerine ve tüketici mahkemelerine ya da tüketici mahkemesi sıfatı ile görev yapan asliye hukuk mahkemelerine başvurabilir. Yüz bin lira konut kredisi alan bir tüketiciden ortalama on bin liranın üstünde yüksek faiz alınmıştır. Herkes hesabını buna göre yapsın ve yargıya başvursun.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.