Yapılan Ankete Göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Destek Azalıyor !

Yapılan Ankete Göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Destek Azalıyor !

Avrasya Kamuoyu Araştırma Merkezi (AKAM), Türkiye’nin nabzını tutan bir araştırma raporu hazırladı. 9-17 Kasım tarihleri arasında 30 il, 78 ilçede 4 bin 240 katılımcıyla gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre, yargıya olan güven yalnızca yüzde 2.9. Halkın yüzde 97.1’i “yargıya güvenmiyorum” dedi.

Medyaya yönelik baskı ve tutuklamaların da sorulduğu ankette, katılımcıların yüzde 95’i medyaya olan güvenlerinin azaldığını ifade etti.

Eğer Bugün Seçim Olma İhtimali Olsa

Ankete göre, bugün seçim olsa kararsızların dağılımı ile AKP yüzde 45.59, CHP yüzde 30.34, MHP yüzde 11.21, HDP yüzde 11.36 oy alırken, gene bugün “Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa Erdoğan’a oy veririm” diyenlerin oranında ciddi bir düşüş gözlemleniyor.

10 Ağustos 2014’te yüzde 52 ile Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’a destek yüzde 36.5’e düşmüş durumda.

Anket sonucuna göre 15 Temmuz darbe girişiminden sorumlu olanların başında Fethullah Gülen cemaatinin olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 72. Katılımcıların yüzde 39’uysa hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı darbe girişiminden sorumlu tutuyor.

“AKP’de FETÖ’cü bakan var mı” sorusunaysa katılımcıların yüzde 56.2’si “AKP içerisinde ‘FETÖ’ ile bağlantılı bakan veya milletvekili olduğunu” yönünde cevapladı.

Araştırmada, halkın yüzde 74.4’ünün “Kürt probleminin askeri tedbirler ile değil diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini” savunduğu ortaya çıktı.

“Türkiye’nin AB üyesi olmasını istiyor musunuz” sorusu yöneltilen katılımcılardan yüzde 58’i “Evet”, yüzde 42’siyse “Hayır” dedi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.