Vizeler Kalkıyor !

Vizeler Kalkıyor !

Çavuşoğlu, Pera Palas Otel’de yaptığı konuşmada, Türkiye’nin insani ve sorun çözme yönünde inisiyatif alan, aktif bir dış siyaset izlediğini ifade etti.

Türkiye gibi bu coğrafyadaki ülkelerin çok yönlü dış siyaset izlemek zorunda olduğunu anlatan Çavuşoğlu, “Bakın Ukrayna’ya çok yönlü bir dış siyaset izleme olanağı verilmedi. Ukrayna’nın başına gelene bakın. Oysa Ukrayna, Rusya ve Batıyla ilişkilerini çok dengeli götürebilirdi. Buna Rusya da Avrupa Birliği de müsaade edmedi. Ukrayna hangi kararı verseydi bugünkü durumdan daha iyi bir durumda olmazdı.” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin farklı ülke ve bölgelerle sürdürdüğü ilişkilerin, bir ötekine alternatif olmadığını belirterek bir yanda güçlü olunması halinde diğer tarafta da güçlü olunacağını aktardı.

Ekonomi meselesinin, Türkiye’nin en önemli dış siyaset unsuru olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, yatırım ve ticaret hacminin arttırılmasına yönelik çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti.

Vizeler Kaldırılıyor

Çavuşoğlu, dün Özbekistan’a yaptığı ziyarete ilişkin “Biz Özbekistan yurttaşlarına vizeyi kaldırmıştık. Şimdi de Özbekistan ile ilişkilerde yeni bir sayfa açtık. Özbekistan da bizim yurttaşlarımıza inşallah vizeleri kaldıracak. Bunu değerlendirdik.” açıklamasında bulundu.

Türk-İsrail ilişkilerine de değinen Çavuşoğlu, Türkiye’nin şartlarının yerine getirilmesinden sonra ikili ilişkilerin normalleştiğini dile getirerek İsrail bölgesindeki doğalgazın Türkiye üstünden Avrupa piyasalarına nasıl ulaştırılabileceğinin görüşülmeye başlandığını aktardı.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin bir çok ülke ile yılda bir kere düzenlediği Ortak Bakanlar Kurulu toplantıları ile ilgili olarak da Rusyayla Türkiye arasında 2017 başında bahis konusu toplantının düzenleneceğini ve hazırlık toplantısı maksadıyla Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 1 Aralık’ta Alanya’ya geleceğini kaydetti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.