Üstünde her helal yazan ürün helal değil!

Üstünde her helal yazan ürün helal değil!

Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu Kurucu Başkanı Prof. Dr. Fatih Gültekin, helal gıdalar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Gültekin, toplumda, helal besin algısının yalnızca etten ibaret olduğunu ifade etti. Bu konunun dar kalıplarla ele alınacak kadar basit olmadığını vurgulayan Gültekin, şunları ifade etti: Helal sözcüğü sağlığı da kapsar.

Çünkü helal demek bir gıdanın, davranışın, yaşam şeklinin inancımıza uygun olmasıdır. Bu doğrudan sağlıklı olmasını da gerektiriyor. Helal gıda, inanca uygun olarak yasaklanmış katkı maddeleri ve üretim süreçlerini içermemesi gerekir. Yakın senelere gelindiğinde artık dünya küreselleşti. Konu yalnızca et değil, bir çok hazır besin tüketiyoruz. Marketlerden aldığımız gıdaların nerdeyse yüzde 90’ı hazır paketli.Bunların üretiminde besin katkı maddeleri kullanılıyor.

Bu da ciddi bir helallik endişesi ortaya çıkarıyor. Gıdanın helal olabilmesi için, kullanılan tüm katkıların, paket malzemesinin, nakil sırasında bulaştığı diğer maddelerin, ayrıca içinde bulunduğu rafın bile komple değerlendirilmesi gerekiyor. Gıdalarda kullanılan katkı maddelerinin bir kısmı hayvani kaynaklardan elde ediliyor.

Özellikle domuz yağından elde edilen katkı maddeleri ne kadar kimyevi süreçlerden geçerse geçsin helal olarak kabul edilemez. Maalesef Türkiyede kullanılan hayvani kaynaklı katkı maddelerinin nerdeyse tamamı yurtdışından ithal geliyor. Yurt dışında da bir helal endişesi yok. Dolayısı ile en ucuz malzemeden üretebilirler

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.