Üniversitelerin bölünmesini AYM görüşecek

Üniversitelerin bölünmesini AYM görüşecek

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, İstanbul, Gazi, Kara Deniz Teknik, İnönü, Selçuk gibi üniversitelerin bölünmesine olanak tanıyan kanunun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması isteminin ilk incelemesini 5 Temmuz’da yapacak.

CHP, 7141 sayılı “Yükseköğretim Kanunuyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un, bazı büyük üniversitelerin bölünmesine imkân tanıyan hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemi ile Anayasa Mahkemesinde dava açtı.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, başvurunun ilk incelemesini 5 Temmuz Perşembe günü yapacak.

Genel Kurul, yapacağı ilk inceleme sonucu başvuruda bir eksiklik olup olmadığını tesbit edecek. Başvuruda bir eksiklik belirlenmezse, iptal istemi daha sonra belirlenecek birgünde esastan görüşülerek karara bağlanacak.

İptali istenen hükümler

CHP, alakalı kanunun Selçuk, Kütahya Dumlupınar, İnönü, İstanbul, Gazi, Sakarya, Ondokuz Mayıs, Mersin, Kara Deniz Teknik, Erciyes, Kahraman Maraş Sütçü İmam ve Süleyman Demirel üniversitelerine bağlı bazı bölümlerin bağlantısının değiştirilmesine ilişkin hükümlerinin iptalini ve yürürlüğünün durdurulmasını istiyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.