UNESCO Yufkayı Koruma Altına Aldı !

UNESCO Yufkayı Koruma Altına Aldı !

Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne Türkiye adına dahil edilen, yörelerin en eski geleneklerinden biri olan yufka, özellikle Anadolu’da kırsal yörelerde bir çok ailenin sofrasından eksik olmuyor.

Zengin mutfak kültürü ile bilinen Şanlı Urfa’da da bir çok yörede olduğu gibi kırsal mahallelerde hemen her öğün tüketilen yufka, sabahın erken saatlerinde bir araya gelen bayanlar tarafından hazırlanıyor.

Yufka yapan bayanlardan Azize Tankuş, yaptığı açıklamada, ustalık isteyen yufka pişirme işinin zahmetli olduğunu ifade etti.

Tankuş, köylerde her öğün tüketilen yufkanın gelişen teknoloji ve imkanlara karşın şehirdeki ailelerce de tercih edildiğini dile getirerek, şunları ifade etti:

“Burada yufka buğday unu ile yapılır. Genellikle iki kişi yapar. Biri açar bir tanesi de sacda pişirir. Anadolu’nun genelinde bu şekilde yapılır. Köylerde çok tüketilir, hala insanoğlu bu ekmekleri yerler. Şehirde de biz tüketmeye devam ediyoruz. Köylerde komşular toplanarak imece usulü hazırlar. Bize kolay geliyor ama herkes yapamaz. Kışın hava soğuk olduğundan her vakit yapılamayacağından bir defada çokça yapılır. Kimileriyse kış gelmeden hazırlarlar, mevsim boyunca ıslatılıp tüketilir. Bu yerel ekmeğimiz diğer ekmeklere göre daha sağlıklı ve daha lezzetli. İçerisinde herhangi bir katkı maddesi yok. Buğday değirmende öğütülür, una dönüşür, yoğurulur ve hazırlanır, tamamiyle doğal yani.”

Yıldız Bülte de tandırda pişirilen yufka tadını başka ekmeğin vermediğini, bunun bölgede bir gelenek haline geldiğini aktardı.

Şanlıurfa’da apartman dairelerinde yaşayan insanların bile yufkadan vazgeçmediğini dile getiren Bülte, “Komşularla bir araya gelerek, önce hamur harcını hazırlıyoruz, sonra da beraber iki, üç ev için ekmek yapıyoruz. Biz önceden köydeydik, sonradan kente geldik ama bu ekmekten vazgeçmedik. Çocukluğumdan beri bu işi yapabiliyorum ve çocuklarım bu ekmeği seviyor. Özellikle çiğ köfte ile çok lezzetli oluyor.” dedi.

Bülte, senelerdir yapıp yedikleri yufkanın UNESCO tarafından koruma altına alınmasının kendilerini de mutlu ettiğini ifade etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.