Türkiye’den nokta! S 400’ler 2019 sonunda geliyor

NATO zirvesi için Belçika’ya giden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Önümüzdeki sene sonuna doğru S-400 füzelerinin ilk bataryaları gelecek. Neticede artık bunun sorgulanmasına da gerek yok” dedi.Son dakika: Türkiye noktayı koydu! 2019 sonunda geliyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’dan S-400  savunma sistemlerine ilişkin, “Önümüzdeki sene sonuna doğru ilk bataryalar  gelecek. Neticede artık bunun sorgulanmasına da gerek yok.” dedi. 

Çavuşoğlu, NATO Zirvesi için geldiği Brüksel’de basının sorularını  yanıtladı.

Rusya’dan S-400 aldıktan sonra yalnızca ABD’den değil bazı NATO  üyelerinden de bunu sorgulayan açıklamalar geldiğine işaret eden Çavuşoğlu,  şunları kaydetti:

“Teknik kısmını anlayabiliyoruz. Örneğin S-400’ün NATO’yu ve NATO  sistemlerini, müttefikleri düşman olarak tanımlayıp tanımadığını sormaları veya  bunu anlamaya çalışmaları normal. Bu konuda biz de zaten hassasız. Alırken de bu  konudaki şartlarımızı ortaya koyduk.

Bu bizim acil bir ihtiyacımızdı. Bu ihtiyacımızı müttefiklerimizden  karşılayamadığımız için Rusya’dan aldığımızı, en iyi teklifi de Rusya’nın  verdiğini, sonuçta da Türkiye’nin bağımsız ve hür bir ülke olduğunu, kendi  kararını kendisi verebileceğini ifade ettik.”

“Acaba Türkiye NATO’dan uzaklaşıyor mu” türü sorgulamaları kabul  etmediklerini belirten Çavuşoğlu, “Hayır, Türkiye NATO’dan uzaklaşmıyor. Eğer  NATO müttefiklerimiz bu ihtiyaçlarımızı karşılasaydı biz onlardan alacaktık,  önceliği de onlara verdik.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu ayrıca, “Önümüzdeki sene sonuna doğru ilk bataryalar gelecek.  Neticede artık bunun sorgulanmasına da gerek yok.” dedi.

‘NATO’yu ve müttefikleri tehdit eden birinci unsur terör örgütleridir’

Bugün NATO’yu ve müttefikleri tehdit eden birinci unsurun terör  örgütleri olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, NATO’nun terörle mücadelede sonuç alıcı  önlemler alması gerektiğini ifade etti.

Çavuşoğlu, NATO’nun bugün özellikle de müttefik ülkelerin istikrarının  korunmasında rol oynaması gerektiğini ifade ederek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Her ne kadar askeri ve güvenlikle alakalı bir örgüt olsa dahi bugün  tehdidin boyutu değiştiği için NATO kendisini buna göre uyarlamalıdır. Sadece  askeri bakımdan değil, siyasi bir örgüt olmamasına karşın müttefiklere ve tüm üye  ülkelerin halklarına güven verebilmesi için siyasi gelişmeleri çok yakından takip  edip ona göre de NATO yönlendirici politikalar uygulamalıdır.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.