Türkiye’den Fırat Kalkanı Bölgesi’ne Üniversite!

Harran Üniversitesi (HRÜ) Suriye’nin Bab, Cerablus, Afrin ve Çobanbey şehirlerindeki binlerce gencin  yararlanmasına imkân sağlayacak fakülteyi kurmak için harekete geçti.Türkiye'den Fırat Kalkanı Bölgesi'ne üniversite hamlesi!

Harran Üniversitesi (HRÜ) tarafından, Fırat Kalkanı  Harekatıyla teröristlerden temizlenen Suriye’nin Bab, Cerablus ve Afrin gibi  bölgelerindeki gençlerin yararlanabilmesine olanak sağlayacak fakülte kurma kararı  alındığı bildirildi. 

HRÜ’den yapılan açıklamaya göre, Türk Silahlı Kuvvetlerince Özgür  Suriye Ordusunun desteği ile yürütülen Fırat Kalkanı Harekatıyla güvenli hale  getirilen bölgelerdeki gençlerin daha iyi eğitim alabilmesi maksadıyla üniversite  olarak karar alındı.

Bu sayede Suriye’nin Bab, Cerablus, Afrin ve Çobanbey şehirlerindeki  binlerce genç, seneler sonra kendi ülkelerindeki güvenli bir ortamda üniversitede  eğitim görme hayaline buluşma olanağı bulacak.

HRÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Sarıışık ve beraberindeki heyet,  bölgede alt yapı ve hazırlık çalışmalarının sürdüğü fakülte binasında  incelemelerde bulundu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen HRÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan  Taşaltın, bahis konusu fakültede Türkçe, Arapça ve İngilizce eğitim verileceğini  ifade etti.

Fakülte içerisindeki bölümlerin ise ihtiyaca göre belirleneceğini  aktaran Taşaltın, “Harran Üniversitesi olarak TSK’nın terörden arındırdığı  Suriye’nin Bab kentinde fakülte kurma çalışmalarına başladık. Ülkemizin insani  girişimlerine yardımcı olmak maksadıyla Suriye’deki gençlere ümit kapısı olmak  istedik. Eğitimle alakalı çalışmalar yaparak, büyük bir boşluğu doldurmak  istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu arada, HRÜ tarafından geçen ay bölgede yapılan Yabancı Öğrenci  Sınavı’na (YÖS) ise 800 öğrenci katılmıştı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.