Türkiye’den ABD’ye FKÖ tepkisi…

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Washington  Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Temsilciliğinin kapatılması kararının ABD’nin  Ortadoğu barış sürecinde tarafsızlığını yitirdiğinin göstergesi olduğunu  bildirdi.Son dakika... Türkiye'den ABD'ye Filistin tepkisi...

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Washington’da yerleşik FKÖ  Temsilciliğinin kapatılması kararına ilişkin soruya yazılı yanıt verdi.

Aksoy, ABD’nin bu kararına ilişkin, “Washington’da yerleşik Filistin  Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Temsilciliğinin kapatılması kararı kaygı vericidir ve  ABD’nin Ortadoğu barış sürecinde tarafsız konumunu yitirdiğinin bir başka  göstergesidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu kararın iki devletli çözüm vizyonunun tahrip edilmesi yönündeki  teşebbüsleri yüreklendirmekten başka bir amaca hizmet etmeyeceğini belirten  Aksoy, “Türkiye, haklı davasında Filistin halkının yanında yer almaya ve Filistin  meselesine adil ve kalıcı bir çözüm bulunması yönündeki uluslar arası çabaları  desteklemeye devam edecektir.” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, yazılı açıklamasında,  FKÖ’nün Washington’daki ofisini kapama kararı aldıklarını duyurmuştu. Nauert  açıklamada, “Yönetim, Kongrenin kaygıları bağlamında, şu anda Filistin Kurtuluş  Örgütünün Washington ofisini kapama kararı aldı.” ifadesine yer vermişti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.