‘Türkiye, İran ve Rusya birlikte dünyanın geleceğini şekillendirecek’

'Türkiye, İran ve Rusya birlikte dünyanın geleceğini şekillendirecek'

Rus stratejist ve politika bilimci Prof. Dr. Aleksandr Dugin, Türkiye, Rusya ve İran’ın bölgedeki iş birliğinin başta Suriye olmak üzere bölgede barışın temini adına önemli olduğunu, böylelikle ABD’nin bölgedeki komplolarının da başarısızlığa uğratıldığını ifade etti.

İran devlet televizyonunda yayımlanan “Sınırsız” isimli programa katılan Dugin, bölgesel ve global meseleler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye, Rusya ve İran’ın Suriye’deki krizi bittirerek bu ülkede barış ve istikrarı sağlamak adına Astana süreci ile başlattıkları iş birliğinin önemine vurgu yapan Dugin, “Türkiye, İran ve Rusya’nın Suriye’deki iş birliği başta Suriye olmak üzere bölgede barışın temini adına önemli bir adımdır. Bu ittifak, ABD’nin bölge ve Suriye’deki komplolarını da boşa çıkarmıştır.” dedi.

Dugin, üç ülkenin iş birliği sayesinde ABD’nin bölgedeki nüfuzunu kaybetmeye başladığını işaret ederek şunları ifade etti:

“Bu ittifak dünyanın geleceğini şekillendirecektir. Avrasya projesinin başarı ile uygulanması durumunda uluslararası toplum tek kutuplu düzenden çok kutuplu düzene geçiş yapacak ve ABD’nin bölgesel nüfuzu azalacaktır.”

ABD’nin nükleer uzlaşmadan ayrıldıktan sonra İran’a uygulamaya başladığı yaptırımlara dikkati çeken Dugin, “ortak düşman” olarak tanımladığı ABD yönetiminin yaptırımları ile mücadele edilebilmesi için Tahran ve Moskova’nın iş birliğini kuvvetlendirmesi gerektiğini ifade etti

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.