Türkiye için kritik 14 gün

Türkiye için kritik 14 gün

Türkiye, 24 Haziran seçimleriyle 1950’de başlayan çok partili parlamanter sistemden Cumhurbaşkanlığı seçimine geçti. Yeni dönemin ilk cumhur başkanı da Erdoğan oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önünde şimdi oldukça yoğun bir süreç var. 25 Haziran’dan sonra kolları sıvayan Erdoğan’ın yoğun bir tempoda çalıştığı belirtiliyor. Önceki gün Cumhur İttifakı’nın küçük üyesi seçimlerin sürpriz partisi MHP’nin lideri Devlet Bahçeli ve son Başbakan Binali Yıldırım ile Beştepe’de bir zirve yapan Erdoğan’ın gündeminde gene yeni dönemin yol haritası vardı. Zirvede TBMM süreci ve kabinenin ele alındığı belirtiliyor. YSK’nın 5 Temmuz’da kesin sonuçları açıklamasının arkasından yeni sistemle mevcudu 600’e çıkan TBMM’de Erdoğan ve yeni vekiller 8 Temmuz’da yemin ederek göreve başlayacak. Sürece ilişkin ilk açıklamayı da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptı. Kalın 24 Haziran seçimlerinin kesin sonuçları YSK tarafından açıklandıktan sonra 8 Temmuz’da milletvekillerinin yemin edeceğine işaret ederek, “Cumhurbaşkanımız yemin edecek ve sonra da yeni kabineyi açıklayacak. Bakanları dışardan atamayı değerlendirdiğini zaten ifade etti ama şu anda bir sayı vermem mümkün değil” değerlendirmesinde bulundu. Bakanlara ilave olarak oluşturulan kurulların Cumhurbaşkanına raporlar hazırlayacağını, siyaset oluşturacağını bildiren Kalın, “Bunların yapıları da esnek olacak. Sayıları 3, 5, 7 ve daha fazla olabilir. Şu anda sayıları 9 ama Cumhurbaşkanı geçici, süreli kurullar da kurabilir. Üyelerini Cumhurbaşkanı atayacak ve bunlar öncelikli olarak ülkenin temel meseleleri ile ilgili siyaset üretimine dönük çalışmalar yapacak” bilgisini paylaştı.

S-400 roket anlaşması konusunda buradan dönüş olmadığını belirten Cumhurbaşkanlığı sözcüsü, “İran’la ilişkilerimizi riske edecek angajmana girmeyiz” şeklinde konuştu.

Yeni hükümet sisteminde şu ana kadar netleşenler ise şöyle:

Başbakanlık makamı ve kabine kaldırıldı.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı yardımcılarını ve bakanları atayacak, bakanların millet vekili olması mecburiyeti yok.

Yeni hükümetin göreve başlaması için meclisten güvenoyu alması gerekmiyor.

Cumhurbaşkanı yemin edinceye kadar cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin düzenlemeler yetki kararnamesi ile hayata geçirilecek.

Bakanlar kurulu 16 isimden oluşacak.

Bakanlıklardaki müsteşarlık makamının kaldırılması, bakan yardımcılarına daha geniş yetkilerin verilmesi öngörülüyor.

Oluşturulacak 9 kurul siyaset, bilim, sağlık, gıda, enerji, eğitim gibi alanlarda strateji geliştirmek için çalışacak.

Tüm bakanlıkları ilgilendiren konularda çalışacak ve doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bağlı dört ofis kurulacak. Bu ofislerin “Finans Ofisi, İnsan Kaynakları Ofisi, Dijital Dönüşüm Ofisi ve Yatırım Ofisi” olarak isimlendirilmesi öngörülüyor.

Yeni dönemde 8 başkanlık olacak. Genelkurmay, MİT, Savunma Sanayii, MGK, Diyanet İşleri, Devlet Denetleme Kurulu gibi var olan başkanlıkların yanı sıra “İletişim” ve “Strateji-Bütçe” gibi yeni başkanlıklar da oluşturulacak.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.