Türk Ceza Kanunundaki Yeni Düzenleme İle Cezalar Arttırıldı !

Türk Ceza Kanunundaki Yeni Düzenleme İle Cezalar Arttırıldı !

12 yaşından küçük çocuklara cinsel istismar suçunun cezası 16 yıldan 18 yıla çıkartılırken, telefonla sahtekarlık yapanlara verilen cezalar da artırıldı.

TBMM’de kabul edilen kanunla TCK’nın 103. maddesinde Anayasa Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda değişiklik yapılarak cezalar artırıldı. Mağdurun 12 yaşından küçük olması halinde nitelikli cinsel istismar suçunda verilecek ceza 16 yıldan 18 yıla çıkartıldı. Sarkıntılık suçunun alt sınırı 3 yıldan 5 yıla, tasaddi suçunun alt sınırı 8 yıldan 10 yıla çıkartılarak cezalar artırıldı.

Telefonla Dolandırıcılık Suçunun Cezası Arttı ! 
TBMM’de kabul edilen yasayla dolandırıcılık suçunun basit halinin cezasının alt sınırı 1 yıldan 2 yıla, özellikli halinin cezasının alt sınırı 2 yıldan 3 yıla çıkartıldı. Dolandırıcılık suçunun failinin kendisini polis, hâkim, savcı, banka, sigorta veya kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması,bu kurum ve kuruluşlarla ilişkili olduğunu söylemesi durumunda verilecek hapis cezasıysa en az 4 sene olacak.
Patlayıcı maddelerin yapımında kullanılan malzemelerin izinsiz olarak bulundurulması ya da kabul edilmesi de suç olarak düzenlenirken, suçun cezasının alt sınırı 3 yıldan 4 yıla çıkarıldı. Ayrıca, suçun örgüt faaliyeti kapsamında işlenmesi durumunda yarı oranı yerine bir kat arttırım yapılacak.

CMK’nın 100. maddesinde yapılan değişiklikle “Sadece adli para cezasını gerektiren ya da vücut dokunulmazlığına karşı kasten işlenenler hariç hapis cezasının üst sınırı iki yıldan fazla olmayan suçlarda tutuklama kararı verilemez” şeklinde değişiklik yapıldı. Bu düzenlemeden sonra İstanbul’da belediye otobüsünde şort giydiği gerekçesi ile hemşire Ayşegül Terzi’yi darp ettiği belirtilen A.Ç. gibi benzer suçları işleyenler tutuklanabilecek.

Trafiği Tehliye Sokanlara Verilecek Cezalar Arttı ! 
TCK’nın 179. maddesinde yapılan değişiklikle trafikte makas atarak trafiği tehlikeye sokanlar başta olmak üzere trafik magandalarına verilen cezanın alt sınırı 1 aydan 3 aya çıkartıldı.
Öte yandan TBMM’de kabul edilen kanunla cezası artan diğer suçlar ise şöyle:
Fuhşun reklamını yapmak maksadıyla hazırlanmış görüntü, yazı ve sözleri içeren ürünleri verme, dağıtma ya da yayma eylemi de TCK nın 227. maddesi kapsamında suç olarak düzenlendi.

Kumar oynanması için yer ve olanak sağlama suçunun cezası arttırılarak, suç olarak öngörülen cezanın alt sınırı 1 aydan 1 yıla, üst sınırıysa 1 yıldan 3 yıla çıkarılmakta, adli para cezasının alt sınırı 5 gün yerine 200 gün olarak belirlendi. Gizli soruşturmacı göreve getirilmesi tedbiri bireysel işlenen uyuşturucu madde ticareti suçunda da uygulanabilecek ve bu tedbire sulh ceza hâkimliği tarafından karar verilecek.”  

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.