Turizmcilerden yerli turiste uyarı!

Turizmcilerden yerli turiste uyarı!

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Bursa Turizm Zirvesi kapsamında geldiği kentte, yaptığı açıklamada, 2018’de yalnızca otelciler için değil tüm ülke açısından iyi bir turizm yılı yaşandığını kaydetti.

Türkiye’nin güçlü bir turizm ülkesi olduğunu vurgulayan Ayık, “Biz 2017’de, 2015 ve 2016’da yaşadığımız sıkıntıları bertaraf ederek iyi bir geri dönüş yaptık. 2018’in başında bu ivmenin devam edeceğini görüyorduk. Bu seneye baktığımız vakit Türkiye, büyük ihtimalle bir rekor yaşayacak ve inşallah 40 milyonun üstünde bir sayı görecek. Tahminlerimize göre 32 milyar dolar civarında da bir turizm geliri elde etmeyi umuyoruz” şeklinde konuştu.

İÇ TURİZMDE 10 MİLYON BEKLENTİSİ

Bu senenin iç pazar açısından da iyi geçtiğini ifade eden Ayık, şunları ifade etti:

“Bizim iç pazardaki hedefimiz 10 milyon rakamıydı, inşallah bu yıl olmasa bile 2019 ve 2020 senesinde bu rakamı yakalayacağımızı umut ediyoruz çünkü bizim dünyada rekabet ettiğimiz önemli turizm ülkelerinin hepsinde iç pazarın payı, yabancı konuk oranının yüzde 25’i kadardır. Bu da bizde aşağı yukarı 10 milyon ve üstündeki sayılara tekabül ediyor. Dolayısı ile bizim iç pazarda yakalamak istediğimiz hedef de bu”

Ayık, turizm pazarının her geçen sene çeşitlendiğini belirterek, “Pazarımızda ana bloğu oluşturan birkaç ülke var. Bunlar, Rusya Federasyonu, Almanya, İngiltere, İran, Gürcistan ve Bulgaristan. Dünyada da baktığınız vakit turizm hareketi en fazla komşu ülkeler arasında olur. Komşu ülkelerimizdeki sayılar da sevindirici ama paket tur açısından baktığınız vakit bizim için önemli 2 pazar var, bunlar Rusya Federasyonu ve Almanya” dedi.

İngiltere konusunda da son derece iyi gelişmeler olduğunu vurgulayan Ayık, “Önümüzdeki sene için biz Avrupa’nın tümünden iyi bir ivme bekliyoruz. Bunun yanında uzak destinasyonlardan Çin, Japonya ve Hindistan pazarı da bizim merceğimiz altında ve oralardan da çok sevindirici veriler gelmekte” ifadesini kullandı.

“ERKEN REZERVASYONUN ÖNEMİ BENİMSENDİ”

Gelecek sene için yurtdışından iyi bir talep başladığını aktaran Ayık, şunları ifade etti:

“2019’a yönelik erken rezervasyonlar bizim beklediğimiz oranda gidiyor gibi görünüyor. Artık yerli turistin de tüketici alışkınlıkları değişti. Erken rezervasyonun önemini daha çok kişi benimsedi.

Bu hem misafirlerimiz hem de sektörümüzün önünü daha net görebilmesini sağladığı için otelcilerimiz için bir avantaj. Bu çerçevede bu durumdan çok memnunuz. Bu sene erken rezervasyon dönemi ekim itibariyle başladı. Dolayısıyla, bu 2 aylık sürede yapılacak erken rezervasyon sayılarıyla birlikte 5 milyonun çok üstünde gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Yıl sonuna kadar sektörde yüzde 25-30 gibi bir büyüme olacağını düşünüyoruz”

“YERLİ TURİSTE AYRILAN KAPASİTE DÜŞECEK”

Ayık, gelecek sene otellerde yerli turiste ayrılacak kapasitenin düşeceğini belirterek, “Otellerimiz geçen sene sezon kapasitesinin yüzde 20’sini yerli turiste ayırmıştı lakin bu sene yurt dışından gelen taleplerin arttığı göz önünde bulundurulursa kapasitenin yaklaşık yüzde 15’ini yerli misafirlerimize ayırabileceğiz gibi görünüyor” dedi.

Türkiye’nin, dünya genelinde turizm destinasyonları içerisinde en özellikli yatak kapasitesine sahip ülke olduğunu vurgulayan Ayık, “Bizim yaklaşık 1,5 milyon civarında son derece özellikli yatak kapasitemiz var. Bunu geliştirmeye devam ediyoruz. Mevcut kapasitenin büyük bölümü kıyı bölgelerinde. Biz bunun Türkiye’nin tüm sahasına yayılmasını ve her noktada özellikli tesislerin ortaya çıkmasını hedefliyoruz. Böylece bu durum ülkenin tüm bölgelerinde turizm hareketinin gelişmesine neden olacak” şeklinde konuştu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.