Turizm Acentelerinin UBER Tepkisi

Turizm Acentelerinin UBER Tepkisi

           Son ayların gündemi UBER-taksi savaşına karşı geçtiğimiz günlerde art arda iki karar alınmıştı. Önce Ulaştırma Bakanlığı önemli bir adım atmış ve UBER’in kullandığı D2 belgesinin sahibi olan turizm acentelerini de cezai yaptırımlara dahil etmişti. Ardından da Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME), UBER’in yaptığı korsan nakliyatçılığa karşı yeni kararlar aldı. Bu çerçevede; İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından turizm acentelerine verilen lakin acentelerin UBER’e kiraya verdiği Güzergah Taşıma İzin Belgesi’yle alakalı ciddi yaptırımlar getirildi.

‘SEKTÖR GÖZ ARDI EDİLDİ’

          Bu belgeyi kullananların en az 7 yolcu taşıması ve UBER’e kullandırması halinde belgelerin iptal edilmesi yönünde bir karar alındı. Ancak taksici câmiasında UBER’e karşı zafer olarak görülen karara, başta Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) olmak üzere turizmcilerden tepki geldi.

          Turizm sektörü, UKOME tarafından alınan kararla; yolculuk acentelerinin işlerini nasıl yapacaklarıyla ilgili en ufak bir değerlendirme yapılmadığına ilgi çekti. Turizmciler yok sayılarak meseleye taksici, UBER’ci perspektifinden bakılmakla yetinildiği belirtilerek, ülkeye döviz girdisini sağlayan sektörün göz ardı edildiği vurgulandı. İtirazlar, özellikle en az 7 yolcu taşıma kuralına karşı yükseldi. Kararla, 1618 Sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu ve yönetmelikleri, 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Yönetmeliği kapsamında yapılan taşıma faaliyetlerine ve bu yasa ve yönetmelikler kapsamında faaliyet gösteren yolculuk acentelerinin taşıma haklarına sınırlama ve engelleme getirildiği ifade edildi.

         Bu atışmaların arkasından ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’dan bir açıklama geldi. Uysal, UBER ile alakalı alınan kararın, belediyenin vermiş olduğu “Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgesi’ nin maksadı dışında kullanılmasını engellemeye yönelik olduğunu ifade etti. Verilen belgeyle taksi nakliyatçılığının yapılmayacağının altını çizen Uysal, “Alınan karar, vermiş olduğumuz turizm belgesi ile normal taksi nakliyatçılığı yapıyorsa buna engel olma mahiyetinde. Eğer turizmcilerimizi rahatsız eden bir yönü var ise alınan kararın değerlendirmesi yapılır” dedi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.