THY uçağı ilginç bir uçuşa imza attı

THY uçağı ilginç bir uçuşa imza attı

Türk Hava Yolları‘nın 21 Ekim tarihinde düzenlediği TK 800 seferini icra eden Panama-İstanbul uçağı, Atlantik okyanusu üstünde batıdan doğuya esen jet rüzgarlarını arkasına alarak daha uzun mesafe bir rotada uçmasına karşın hem uçuş maliyetinde önemli bir tasarruf sağlandı hem de düşünülen süreden yalnızca 15 dakika bir fark ile İstanbul’a ulaştı.

THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamaya göre, farklı coğrafyalara sahip 122 ülkeye uçuş gerçekleştiren ve dünyanın en fazla ülkesine uçan hava yolu olan THY, uçuş planlamalarındaki profesyonelliğiyle farklı ve başarılı bir uçuş gerçekleştirdi.

Bayrak taşıyıcının 21 Ekim tarihinde düzenlediği TK 800 seferini icra eden Panama-İstanbul uçağı, Atlantik okyanusu üstünde batıdan doğuya doğru esen jet rüzgarlarını arkasına aldı. Uçak, daha uzun mesafe bir rotada uçmasına karşın hem uçuş maliyetinde önemli bir tasarruf sağlandı hem de düşünülen süreden yalnızca 15 dakika bir fark ile İstanbul’a ulaştı.

Normal koşullarda ortalama 10 bin 140 kilometrelik (6300 mil) bir rotayı takip eden Panama-İstanbul uçağı için 21 Ekim günü okyanus üstündeki rüzgar hesaba katılarak yaklaşık 10 bin 750 kilometrelik (6683 Mil) bir rota planlandı. Yaklaşık 610 kilometre daha fazla yol kat eden uçak rüzgarın tesiriyle diğer seferler ile eş değer oranda yakıt harcayarak inişini gerçekleştirdi.

A330 tipi uçak için düşünülen yeni rotada uçuş maliyetinde büyük kazanım sağlandı. THY’nin ekiplerinin profesyonelliğiyle planlanan güzergahta uçak farklı ülkelerin hava sahasına girmeden uçuşu tamamladı. Bu sayede ülkelere üst geçiş için ödenen vergiden tasarruf edildi. Oluşturulan yeni planlamada uçağın herhangi bir acil durumda iniş gerçekleştirebileceği havalimanlarının da göz önünde bulundurulduğu ve planlamaya dahil edildiği öğrenildi.

Yolcular bulutların üstünde kuzey ışıklarına tanık oldu

Planlanan yeni rotayla normalden daha kuzeyde seyreden uçakta bulunan yolcular farklı bir mucizeye bulutların üstünde tanık oldu. Kuzey ışıkları olarak bilinen ışık yansımaları yolcular tarafından seyredildi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.