TESK’ten kaçak elektrikle mücadele açıklaması

TESK'ten kaçak elektrikle mücadele açıklaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, dağıtım şirketlerinin kaçak elektrik kullanan aboneleri daha özverili ve kararlı şekilde tesbit edip, müeyyide uygulaması gerektiğini belirterek, “Ekonomik dalgalanmadan çıkmışken, ülkemizin yeni büyüme hedeflerine koşar adım gitmesi için bu konunun üstüne gidilmeli.” ifadesini kullandı.

Palandöken, yazılı açıklamasında, kaçak elektrik kullanımının ekonomiye ve yurttaşa ağır yük getirdiğini vurgulayarak, kış aylarında elektrik tüketiminin daha çok arttığına işaret etti.

Bu nedenle kaçak elektrik kullanımının bir an önce bitirilmesi gerektiğine dikkati çeken Palandöken, “Dağıtım şirketleri daha özverili ve kararlı şekilde kaçak elektrik kullanan aboneleri tesbit edip, müeyyide uygulamalı. Ekonomik dalgalanmadan çıkmışken ülkemizin yeni büyüme hedeflerine koşar adım gitmesi için bu konunun üstüne gidilmeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken, Türkiye’nin “sırtında bir kambur” olan kaçak elektrik kullanımının hesaplı açıdan büyük kayıplara neden olduğunu, bu kamburdan kurtulmak için dağıtım şirketlerinin denetimleri sıklaştırması gerektiğini ifade etti.

Yeni bir düzenlemeyle artık bu haksızlığa son verilmesi gerektiğini aktaran Palandöken, şunları ifade etti:

“Hiç kimse kullanmadığı elektriğin ayrıca başkasının kullandığı elektriğin faturasını ödemek zorunda değil. Bu sene peş peşe gelen elektrik zamları zaten yurttaşı zorlarken, bu konuya hassasiyetle yaklaşılarak çözüm bulunmalı. Elektriğini kaçak kullanmayan, faturasını düzenli ödeyen dürüst yurttaşların üstlerine kaçak elektrik bedeli yüklenmemeli. Hiçbir kullanım yapmadığı halde milyonlarca lira fatura gelen ve bu haksızlık sebebiyle üretim yapmayı bırakan çiftçilerimiz var. Esnafımız, en önemli maliyet kalemlerinden biri olan elektrik faturasını öderken kimsenin kaçak kullandığı faturayı ödemek zorunda değil. Kaçak elektrik kullanımını engellemek adına abone bazlı tesisat kontrolleri arttırılmalı. Kaçağın enaz olduğu iller de belirlenerek, bir indirim sağlanmalı ve böylece tüketiciler kaçak kullanmamaya teşvik edilmeli. Kaçak elektrik aynı zamanda büyük bir enerji kaybına, dış borçlanmaya da neden oluyor.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.