TESK’ten EYT için ‘1 yıl’ önerisi

TESK'ten EYT için '1 yıl' önerisi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözmenin bütçeye büyük yük getireceğini belirterek, “Bu durumda olanlar için emeklilik yaşı bir sene aşağı çekilirse emekliliğine bir sene ve daha az süre kalanların önü açılmış olur.” ifadesini kullandı.

Palandöken, yazılı açıklamasında, emekliliğine bir sene ya da daha az kalan ve pirim gün sayısını doldurmasına karşın yaş engeline takılanlar için emeklilik hakkı tanınması isteğinde bulundu.

Çok sayıda esnaf ve çalışanın emeklilik için gereken tüm koşulları sağlamasına karşın yaş engeli yüzünden bu haklarını elde edemediklerine işaret eden Palandöken, “Emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözmek bütçeye büyük yük getiriyor. Yaşa takıldığı için emekli olamayan çok sayıda kişi mağdur oluyor. Yaş sınırına takılan tüm yurttaşları emekli etmek yerine, bu durumda olanlar için emeklilik yaşı bir sene aşağı çekilirse emekliliğine bir sene ve daha az süre kalanların önü açılmış olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken, pirim gün sayısını ve sigortalılık süresini dolduranların yaş engeline takılmadan emekli olabilmesi için yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini vurgulayarak, esnafın emekli olma şartları arasında yer alan 9 bin pirim gün sayısının SSK’lı çalışanlarda olduğu gibi 7 bin 200’e indirilmesini tavsiye etti.

Prim gün sayısını dolduran kamu çalışanlarının yaşa takılıp emekliliğe sevk edilerek mağdur bırakılmaması gerektiğinin altını çizen Palandöken, bu kişilerin emekliliği beklerken 6-12 ay devletten işsizlik maaşı aldıklarını aktardı. Palandöken, “Oysa bu kesimin yaşı dolana kadar görevlerine devam etmesi hem devlet bütçesi açısından hem de kamu çalışanların mağdur olmamaları açısından daha iyi bir uygulama olur.” ifadesini kullandı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.