‘Terörü temizlendi, Afrin’i Afrinlilere bırakıyoruz’

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Afrin’de yaşamın normale döndüğünü lakin Türkiye’nin Afrin’de kalışının bir müddet daha devam edeceğini belirterek Terörü temizledik ve Afrinlilere Afrin’i bırakıyoruz. dedi.'Terörü temizledik, Afrinlilere Afrin'i bırakıyoruz'

Aksoy, Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel  Müdürlüğü (BYEGM) ve Genelkurmay Başkanlığı iş birliğinde düzenlenen, yabancı  gazetecilerin Afrin’i ziyaret ettiği program esnasındanaklen yayına  katıldı.

Afrin’e 16 ülkeden 32 basın kuruluşu temsilcisinin getirildiğini  söyleyen Aksoy, bu sabah yaklaşık 50 gazeteciyle Öncüpınar Sınır Kapısı’nda bir  araya geldiklerini ifade etti.

Türkiye aleyhine Afrin konusunda bir algı operasyonu yapıldığına  dikkati çeken Aksoy, “Bugün siz de buradasınız, görüyorsunuz. Hayat normale  döndü. Kadınlar çocukları ile alışveriş yapıyor. Gayet canlı bir yaşam görüyoruz.  Burada yıkık dökük bir Afrin ile karşılaşmadık.” şeklinde konuştu.

Yerel sahiplenmenin oldukça önemli olduğunu belirten Aksoy, şu şekilde devam etti:

“Biliyorsunuz bundan bir müddet önce Afrinliler, kendi belediye  meclisini kurdu. Bunun içerisinde Kürtler, Türkmenler, Araplar var. Yavaş yavaş  onlara devir edilmeye başlanıyor güvenlik yapıları, askeri yapıları. Tabii bir müddet  sürecek Türkiye’nin burda kalışı. Öyle haftalardan dile getirmek doğru değil, o  konuda bir düzeltme yapmak isterim. Fakat söylediğim gibi güvenlik güçlerinin  eğitimi ve donatımına ilişkin çalışmalar son sürat devam ediyor.”

Aksoy, 140 binden fazla Afrinlinin Afrin’e geri döndüğüne ve kendi  evlerine yerleşmeye başladığına işaret ederek bunun durumun normalleşmeye  başladığının en büyük kanıtı olduğunu ifade etti.

Afrin’de çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Aksoy, “Tüm gücümüzle  burayı ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Dışişleri Bakanlığı olarak yabancı  gazetecileri buraya getirmemizin maksadı da gerçek durumu görmeleri. Dışarıdan  bakarak belirli bir kanaate sahip olmak kolay. Fakat Türkiye’nin burda neler  yaptığını kendi gözleri ile görmelerini istedik. Terörü temizledik ve Afrinlilere  Afrin’i bırakıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.