Telefonla Müşteri Tacizine Son

Telefonla Müşteri Tacizine Son

        Sektör, telefonla aranarak kandırıcı bilgiler veren ve rahatsız eden aramalar için harakete geçti. Telefonla arayarak operatör ve web servis sağlayıcı değiştirme, sözleşmenin bittiği tarihin bildirilmesi gibi istek dışı uygulamalar artık bitirilecek.

       Tüketiciler, abonesi olmadıkları web servis sağlayıcılarının hizmetlerini satmaya çalışan tele satış ekipleri tarafından rahatsız ediliyor. Kişisel bilgilerin başka kişilere verilmesi de olayın başka bir yönü. Tüketicilerin telekom sektörü ile ilgili en fazla şikayet ettikleri konular arasında, bazı satış ekiplerince abonesi olmadıkları şirketler adına sürekli aranmaları yer alıyor.

Komisyon kuruldu

      Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), bu soruna çözüm bulmak için harekete geçti. Hem aboneleri hem de web hizmeti sunan şirketleri kapsayan bir çalışmaya imza atarak, ‘Bayi Sorunlarını Çözme Komisyonu’nun kurulmasını sağladı. Önde gelen web servis sağlayıcılarının katılımı ile kurulan komisyon, aldığı kararlarla kandırıcı ve rahatsız edici telefon tacizlerine son veriyor.

         Sektördeki şirketler bir araya gelip bu önemli sorunu çözmek üzere fikir birliğine vararak komisyonu kurdu. Komisyonun konunun çözüme ulaştırılması için başlattığı çalışmaların kısa sürede sonuç vermeye başladığı belirtiliyor. İnternet hizmeti sunan şirketlerin temsilcilerinden oluşan komisyon, bu duruma neden olan tele satış organizasyonlarının belirlenmesi ve zarar görecek işletmelerin bu konularda haberdar edilmesi yönünde faaliyetler yürütüyor. Çalışmaları kapsamına, bayileri, alt bayileri, bağlantılı kişileri ve bayiler adına hareket eden tüm aracıları alan komisyonun başkanlığını ve idari süreçleriniyse TELKODER üstleniyor.

Şikayetler artmıştı

          TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, yurttaşları bu durumdan kurtarmak üzere komisyonun kurulmasına liderlik ettiklerini ifade etti. İstek dışı aramaların Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’na (BTK) şikayet edilebildiğini de dile getiren Arıak, “Bu çalışmayı başlatalı bir ay oldu. Şikayetleri büyük ölçüde azalttık. Bu aramaları yapan alt bayileri belirlemeye devam edip şirketlerin ilişkisini kesiyoruz. Tamamen sıfırlamak için uğraşıyoruz” dedi.

Kişisel veriler güvenli ellerde

          Yeni kurulan komisyonun yürüttüğü çalışmalarla tüketiciler, şahsi verilerinin web hizmeti aldıkları şirkette güvende olmadığı endişesinden de kurtulacak.

             Yusuf Ata Arıak, çalışma komisyonunun şirketlere de Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun esaslarını doğru bir şekilde yerine getirme noktasında yardımcı olacağını kaydetti. Arıak, “Kanun doğrudan telekom şirketlerini ilgilendiriyor. Kişisel verilerin tamamına yakını sektörümüzde yer alan şirketler tarafından saklanıyor. Bu kanunu şirketler çok iyi anlamalı ” şeklinde konuştu.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.