Teknolojik hırsızlık!

Teknolojik hırsızlık!

Bu senenin başında İngiltere’de organize bir şekilde gerçekleşen bir dizi hırsızlık vakasının arkasından Tesla, farklı koruma yöntemlerini müşterilerine sunmuştu. Şirket son olarak geçtiğimiz günlerde hırsızlar arabanın kapısını açmayı başardığı durumlarda bile arabayı hareket ettirmesine engel olan PIN uygulamasını başlatmıştı. Bu uygulamayla sürücüler arabaya bindikten sonra  şifrelerini girerek arabayı çalıştırabiliyor. Bu güvenlik önleminin kullanılmadığı bir Model S, enteresan bir hırsızlık vakasına konu oldu.

İngiltere’de meydana gelen vakada iki hırsız gözlerine kestirdikleri bir Model S’i çalabilmek için öncelikle Model S’in anahtarının sinyaline ulaşmaya çalıştı. Bilindiği üzere Tesla anahtarları, araca has şifrelenmiş sinyallere sahip ve anahtar araca yaklaştığında aracın alıcıları bu sinyalleri fark ederek kapının açılmasına müsaade ediyor. Hırsızlar işte bu sinyallere ulaşabilmek için sürücünün yaşadığı evin çevresinde bir tablet bilgisayar yardımı ile sinyal avına çıktı.

Bir süre sonra tableti taşıyan hırsızın sinyale ulaşması ile birlikte diğer hırsız aracın kapısını açtı ve Model S’i çalıştırdı lakin hırsızların önünde aşılması çok da zor olmayan bir engel daha kalmıştı. Model S şarj halindeydi ve aracı hareket ettirmek için öncelikle şarj bağlantısının sonlandırılması gerekiyordu. İkili şarj kablosu ile büyük mücadeleler verse de kabloyu çıkarmakta zorlandı. Hırsızlar üstündeki butona basıldığında kolayca çıkan şarj aparatını uzun uğraşlar sonrasında çıkararak araba ile birlikte vaka yerinden uzaklaştı.

Pasif anahtarsız giriş sistemlerine sahip tüm otomobillerde yaşanabilecek bu hırsızlık Tesla sahibinin başına gelmiş olsa dahi aracın sahibi yeni parola özelliğini kullanmadığını ve anahtarı da faraday kafesiyle koruma altına almadığını belirtiyor. Yine de Tesla otomobiller her vakit açık ileri düzeyde GPS’e sahip olduğundan araç(eğer parçalarına ayrılmadıysa) kısa bir müddet içinde bulunabilir. Nitekim yakın tarihli bir rapora göre ABD’de çalınan 115 adet Tesla otomobilin 112’si çalındıktan kısa bir müddet sonra bulunmuştu.

Geçtiğimiz ay KU Leuven Üniversitesi’ndeki araştırmacılar da aynı yöntemi farklı bir cihazla uygulayarak Tesla ve pasif anahtarsız giriş sistemine sahip farklı marka otomobillerin ne kadar kolay çalınabileceğini göstermişti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.