Srebrenitsa kurbanları acı ve gözyaşlarıyla uğurlandı

Srebrenitsa’da yaşanan soykırımın 23. yıl dönümünde toprağa verilecek 35 kurbanın cenazelerini taşıyan konvoy, Saraybosna’dan gözyaşları ile Potoçari Anıt Mezarlığı’na yolcu edildi.Srebrenitsa kurbanları gözyaşları ile uğurlandı

Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da yaşanan soykırımın 23. yıl dönümünde toprağa verilecek 35 kurbanın cenazelerini taşıyan konvoy, baş kent Saraybosna’dan Potoçari Anıt Mezarlığı’na uğurlandı.

Sabah Visoko kentinden yola çıkan cenazeler, başkent Saraybosna’ya ulaştı. Mareşal Tito ve Mula Mustafe Baseskija caddelerinden geçen konvoy, gözyaşları ile 11 Temmuz’daki törenlerin arkasından defnedilecekleri Potoçari’ye yolcu edildi.

Cumhurbaşkanlığı binası önünde bir müddet duran konvoy, çiçekler ve dualarla uğurlandı.

Uğurlamaya yüzlerce Saraybosnalının yanı sıra Bosna Hersek İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Husein Kavazovic, Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Sefik Dzaferovic, Saraybosna Belediye Başkanı Abdulah Skaka da katıldı.

Konvoy, Saraybosna’dan ayrılmadan önce Öldürülen Çocuklar Anıtı ve Bosna’daki savaşta iki büyük katliamın yaşandığı Markale pazar yerinde de bir müddet durdu.

“Bizim için zor birgün”

Visoko’dan konvoyu yolculamaya gelen Srebrenitsa ve Zepa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subasic, 11 Temmuz’da defnedilecek 35 kurban arasında 4 çocuğun ve bir gebe kadının da bulunduğunu anımsatarak, “Sadece askerlerimizi değil, çocuk, kadın ve yaşlılarımızı da öldürdüler.” dedi.

Bu sene amcasını defnedecek Dezina Habibovic de “Maalesef onun tüm parçalarına ulaşılamadı. Uzun süre bekledikten sonra bu sene gömülmesine karar verdik. Bizim için zor birgün. Kardeşimi de tüm kemikleri bulunamadan toprağa vermiştik.” şeklinde konuştu.

Akşam Potoçari’ye ulaşması beklenen cenazeler, savaşta Birleşmiş Milletler (BM) içerisinde vazife yapan Hollandalı askerlerin üs olarak kullandığı eski akümülatör fabrikasına yerleştirilecek.

Yarın akşam Potoçari Anıt Mezarlığı’na taşınacak tabutlar, 11 Temmuz’da kılınacak cenaze namazının arkasından toprağa verilecek.

En genç kurban 16, en yaşlısı 71 yaşındaydı

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birlikleri tarafından işgal edilmesinin arkasından BM içerisindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına müsaade eden Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak sivili ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar, toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın arkasından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tesbitinin arkasından her sene 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

Bu sene toprağa verilecek 35 kurbanın en genci öldürüldüğünde 16 yaşında olan Vesid İbric, en yaşlısıysa 71 yaşında öldürülen Sahin Halilovic. 11 Temmuz’da defnedilecek kurbanlar arasında ayrıca, orman yolunda 6 aylık gebeyken eşiyle öldürülen Remzija Dudic de bulunuyor.

Bu yılki törenin arkasından anıt mezarlıktaki toprağa verilen kurbanların sayısı 6 bin 610’a yükselecek.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.