Soylu’dan ‘donarak şehit olan’ askerler ile ilgili açıklama

Soylu'dan 'donarak şehit olan' askerler ile ilgili açıklama

İşte Soylu’nun açıklamalarından satır başları:

Dünyanın dört bir yanından turist yağıyor. Bu da bizim kırsala yoğun operasyonlarımız ve oluşturduğumuz alan baskıları sayesinde gerçekleşiyor. Ve iç güvenlik operasyonları çerçevesinde jandarmamızın, polis özel harekatımızın beraber gerçekleştirdiği operasyonlarda, cumhur başkanımızın ‘kesintisiz operasyon’ talimatı çerçevesinde tüm bunlar gerçekleşiyor.

Bu başarıyı sahadaki kahramanlarımız, şehit ve gazilerimizin fedakârlığı sayesinde başardık.

91 bin 197 PKK operasyonu, 38 bin 725 FETÖ operasyonu, DEAŞ’a yönelik ise 2 bin 483 operasyon yapıldı.

1451 PKK’lı, 40 da aşırı terör örgütü mensubu tesiriz hale getirildi.

113 lider kadrodan tesirsiz hale getirildi. 132 PKK’lı aileleri ile beraber irtibat kurmak sureti ile ikna edildi, silah bıraktırılıp adaletin önüne çıkartıldı.

Örgütün içindekini koparabilme oranımızın çok daha yüksek oranlara ulaştığını bildirmek isterim.

TUNCELİ’DE DONARAK ŞEHİT OLAN ASKERLER

Tunceli’de iki askerimizin şehadeti ile ilgili bir takım değerlendirmeler, yanlış bilgi vermeler ortaya konuldu. Ve işin esası da gerçekten maalesef bazan basın yayın organları vasıtasıyla, bazan de sosyal medya vasıtası ile hemen hemen herkesin bilgi sahibi olduğu bir karmaşıklık yaşıyoruz.

Bazı konuları paylaşmak istiyorum. 26 Ekim 2018’de acı bir haber aldık. Terörle mücadele operasyonu faaliyeti sırasında gencecik iki kahramanımızın  hipotermi nedeniyle şehit olması, hem bizlerde hem de toplumun her kesimindeki yurttaşımızda derin üzüntü yarattı.

Defalarca denenmesine karşın oraya helikopter inemedi

Bu mücadelede şehit vermiyor muyuz? Veriyoruz. Gazilerimiz yok mu? Varlar. Onları ziyaret ediyoruz. Ziyaret ettiğimizde yaptığımız görevin ne olduğunu bir defa daha anlıyoruz. Peki sahaya gittiğimizde o gencecik evlatlarımızın inançlarını, mücadele azimlerini ve fedakârlıklarını, memlekete olan sadakatlerini ve terörü bitirme konusundaki kararlı iradeyi de görüyoruz.

Ve tüm bunlar aslında yol haritamızı çizmektedir. Ve teröre karşı kararlı bir mücadele yürütmemizi sağlamaktadır.

Tunceli bölgesi, PKK’nın en önemli etkinlik alanlarından birisiydi. “Biriydi” diyorum, dağ kadrosunun yüzde 75’ini tesirsiz hale getirdik.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir gazetenin “Komutan naklen yayında açıkladı: Yeni soğuk iklim kıyafeti geçtiğimiz günlerde gönderilmiş” şeklindeki haberine yönelik, “Gazete namussuz bir çarpıtma yapmıştır! Münir Paşa’nın geçtiğimiz günlerde gönderildi şeklinde söylediği, Ar-Ge’si yeni bitmiş, çok daha üst aşama teçhizatlardır. Buradan mevcut kışlıkların olmadığı, soğuğa karşı yeterli olmadığı manasını çıkarmak, öncesini dinlememek zavallılıktır” dedi.

Tunceli’ye terörist grubunu intikal ettirmeye çalışıldığı istihbarat birimlerince haber alındı. Jandarmamız 1 Ekim’den itibaren 21 tim ile operasyona başladı. Şehitlerimiz de bu timlerden 12 kişilik timlerin içerisinde bulunuyordu. Operasyon bölgesi 2300 rakımda. Karayolu ulaşımı olmayan, ağaçlık veya başka bir sığınma yeri bulunmayan zorlu bir bölgedir. Timlerin bölgeye bırakılmasından sonra hava şartları aniden ağırlaştı. Hava şartları kötüleşip, tipi bastırınca 26 Ekim’de timlerin geri çekilmesi konusunda komutanlar talimat veriyor. Bölgeye defalarca denenmesine rağmen, ki aynı aynı helikopter pilotu denemesine rağmen; tipi nedeniyle oraya inemedi. Arkadaşlarımız terörist saldırısına ve EYP riskine rağmen, yaya olarak bölgeye intikal etmeye çalıştılar. Ve 26 Ekim’de güçlükle time ulaşan personelimiz tarafından hipotermi geçiren iki evladımıza müdahale yapıldı.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.